Önce ezan şimdi çocuk gürültüsü

1082

Tatil

Türkiye’de bir otelde tatil yapan Alman çift, „Çok çocuk gürültüsü vardı, rahatsız olduk“ diye parasını geri istedi. Daha önce de ezan sesinden şikayetçi olunmuştu.

Türkiye’yi yılda milyonlarca turist ziyaret ediyor. Tatil bölgelerindeki otellerde herkesi memnun etmek pek de kolay olmuyor. Kimi yemekleri beğenmiyor, kimi odaları. Daha önce otel yakınındaki ezan sesinden bile şikayetçi olan Alman turistler, mahkemede haksız bulunmuşlardı. Şimdi ise yine benzer bir olay Almanya‘da mahkemelik oldu.

Geçtiğimiz yıl 2.804 Euro ödeyerek 2-16 Temmuz tarihleri arasında Kemer’de tatil yapan bir Alman çift, dönüşte şikayetçi oldu ve tur şirketinden parasını geri istedi. Gerekçe olarak da aşırı çocuk gürültüsü olmasını gösterdi. Rezervasyon yaptıkları otelin normalde 18 yaş üstü müşteri kabul ettiğini savunan aile „Tatilden birşey anlamadık, havuz kenarında, sahilde ve yemekte hep çocuk gürültüsü vardı, dinlenemedik“ dedi.

Tur şirketi şikayeti dikkate alarak ücretin yüzde 10’unu (280 Euro) iade etti. Ancak tatilciler bunu yeterli bulmadıkları için olay mahkemeye taşındı.

Tatili sunan tur şirketi, henüz tatil başlamadan otelde çocukların da olacağı uyarısında bulunduklarını ve başka bir tarihi seçme hakkı sunduklarını fakat çiftin buna rağmen aynı otelde kaldığını hatırlattı.

Hannover Yerel Mahkemesi tartışmada tur şirketini haklı buldu. Hakim, tur operatörünün ücretin yüzde 10’unu gönüllü olarak iade etmesinin yeterli olduğunu savundu. Ayrıca çocuk gürültüsünün de kabullenilmesi gereken bir unsur olduğunu bildiren hakim, „Otelde sadece yetişkinler olsa bile ana sezonda havuz kenarında sessiz bir ortam bekleyemezsiniz“ yorumunda bulundu.

Ezan sesinden şikayetçi olmuşlardı

Geçtiğimiz nisan ayında yine aynı mahkemede ilginç bir dava daha görülmüştü. Doğanbey’de tatil yapan bir çift, Almanya’ya döndükten sonra ezan sesinden rahatsız olduğu gerekçesiyle tur şirketinden tazminat istemişti. Mahkeme, bu davada da çiftin talebini haksız bulup „Avrupa’da nasıl çan sesleri varsa Türkiye’de de ezan sesi var“ açıklamasını yapmıştı.

BU HABERİ DE OKUYUN: EZAN SESİNDEN ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin