Ezan sesinden rahatsız olanlara mahkeme bu cevabı verdi

810
Ezan
Foto: Oer-Erkenschwick Abdülhamit Han Camii

Tatil

Ezan sesinden rahatsız olanlara mahkeme bu cevabı verdi

Almanya’da geçtiğimiz hafta ilginç bir mahkeme kararı alındı. Vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya Eyaletine bağlı Oer-Erkenschwick’de bir çift, oturdukları yere 900 metre mesafedeki Oer-Erkenschwick Abdülhamit Han Camii’nde sadece cuma günleri hoparlörden okunan ezan sesinden şikayetçi olmuşlardı. Ezan sesinin yüksek olmasının ve ezanda “Allahuekber” ifadesinin geçmesinin kendilerini rahatsız ettiğini ifade eden çift ilk etapta Gelsenkirchen İdare Mahkemesinde dava açmış ve haklı bulunmuştu. Ancak karara itiraz dildi ve bu defa Münster’deki Yüksek İdare Mahkemesi olayı ele aldı.

Cami
Foto: Oer-Erkenschwick Abdülhamit Han Camii

Kilise çanı ile aynı

Mahkeme, ezan okumanın dini bir hürriyet olduğunu ve ayrıca sesin rahatsızlığa sebebiyet verecek bir seviyede olmadığını açıklayarak camiyi haklı buldu. Karar Recklinghausen yakınlarındaki Oer-Erkenschwick’te olduğu gibi ülke genelindeki Müslüman toplum tarafından memnuniyetle karşılandı. Hakim, Ezan’ın bir zorlama olmadığını, itaat edilmek zorunda olunmayan bir çağrı olduğunu da vurguladı. Hakim ayrıca, kilise çanlarının çalması veya seçim çalışmaları sırasında hoparlörden anonslar yapılmasıyla kıyaslama yaptı.

2014’den beri ezan sesi duyuluyor

DİTİB’e bağlı camide 2014’den buyana hoparlörden ezan okunuyor. Cuma günleri sadece 15 dakikalık bir süre içinde duyulan sesin çevredeki bazı kişileri rahatsız etmesi şaşkınlık yarattı. Son alınan karar sonrası camide yine cuma günleri ezan okunablecek. Ancak karara itiraz olma ihtimali ve davanın bir üst mahkemeye taşınması da mümkün.

(A)

 

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin