Evlenmek isteyen gençler “Çeyiz Hesabına” akın etti

2583
evlenmek

Tatil

Maddi imkânsızlıklardan dolayı evlenemeyen gençler için geçen yıl Türkiye’de uygulamaya konulan “Çeyiz Hesabı” büyük ilgi gördü. Yurtdışında yaşayanlar da bu imkandan faydalanabiliyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Türk aile yapısının güçlenmesi ve maddi imkânsızlıklardan dolayı evlenemeyen gençlerin evlilik öncesinde desteklenmesi için başlattığı çeyiz hesabı uygulaması büyük ilgi gördü.

Yeni Asır Gazetesi’nde yer alan habere göre bir yıl önce hayata geçirilen çeyiz hesabı uygulamasından 2017 Ocak’ta faydalanan genç sayısı 23 bin olurken, Nisan’da bu sayı 29 bine yükseldi. Gençlerin hesabında da Ocak ayına kadar biriken 16 milyon lira, Nisan ayında 32 milyona çıkarak üç ay içerisinde ikiye katlandı. Çeyiz hesabı uygulamasından 27 yaşını doldurmamış ve ilk evliliğini yapan Türk vatandaşları veya Mavi kart sahibi olan herkes faydalanabiliyor.

Nasıl faydalanılır?

Uygulamadan faydalanabilmek için Türkiye’de kurulu belirli bankalardan çeyiz hesabı açtırma zorunluluğu bulunuyor. Çeyiz hesabından yararlanmak isteyen gençlerin 3 yıl düzenli olarak ödeme yapmaları gerekiyor. Hesaba aylık en az 100, en fazla ise bin lira yatırılabiliyor.

Uygulamadan yararlanan gençler ödemesini 3-4 yıl arasında düzenli yaptıklarında 4 bin 500 lirayı aşmamak kaydıyla birikimlerinin yüzde 15’i, ödemesini 5 yıl ve üzeri sürelerde yapanlara da 5 bin lirayı aşmamak kaydıyla birikimlerinin yüzde 20’si kadar devlet katkısı alacak.

Devlet katkısını alabilmek için de çeyiz hesabı olan evli çiftlerin, evlilik tarihinden itibaren 6 ay içerisinde evlilik cüzdanı ve ilk evlilikleri olduğunu kanıtlayan belge ile hesap açtıkları bankaya başvurmaları gerekiyor. Çiftler en geç iki ay içerisinde hesabın bulunduğu bankadan paralarını alabilecekler. İlk ödeme ise 2019’da gerçekleşecek.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin