Etiyopya’daki Osmanlı mirasına sahip çıkıldı

2133
Osmanli

Tatil

Etiyopya Harar’da bulunan 100 yıllık Osmanlı konsolosluğu binası restorasyonu tamamlandı. Şehirde klasik Türk evlerine benzer bir mimariye rastlamak mümkün.

Etiyopya’nın Harar kentinde bulunan 100 yıllık Etiyopya Harar Son Osmanlı Konsolosluk Binası’nın restorasyonu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlandı. Harar’da Osmanlı döneminden kalma aileler yaşıyor olup kendilerini “Harar Türkleri” olarak adlandırıyorlar. Harar şehrinde klasik Türk evlerine benzer bir mimariye rastlanırken, özellikle restorasyonunu yapılanı iki katlı binada revaklar görülüyor. Osmanlı mimarisinde sıcak bölgelerde sıklıkla karşılaşılan dış sofalı Türk evlerinin benzeri bir mimari özelliği taşıyor.

1912 senesine kadar konsolosluk binası olarak hizmet vermeye başlayan yapıya zaman içinde bazı ek yerleşkeler yapılan bina, TİKA tarafından teslim alındıktan sonra iki yılda uzun ve titiz süren çalışmanın sonunda ortaya çıkan, restorasyon işlemleri tamamlanan bu eserin yakın tarihte açılışının yapılması bekleniyor. TİKA gerçekleştirdiği restorasyon projesiyle kültür merkezi, yönetim birimi, misafirhane, kafeterya ve dinlenme alanından oluşan büyük bir yapıyı şehrin kültür hayatına kazandırmış oldu.

TİKA şu bilgileri verdi: “Etiyopya’nın doğusundaki tarihi Harar kenti Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Harar emirleri 16’ncı yüzyılda Osmanlı devletinden askeri yardım almaya başladı. 1875 yılında Mısır Hidivi İsmail Paşa ve ordusu bölgeye girerek ilk Osmanlı hâkimiyetini kurdu.

Harar’da 10 yıl kalan Mısırlılar, 20 Mayıs 1885’te Emir Muhammed’in oğlu Abdullah Ali Abdüşşekur’u Harar emiri tayin edip ellerindeki silahları ve bazı görevlileri ona devrederek geri çekildi.

Harar’daki asırlık konsolosluk, Osmanlı Devleti ile Habeşistan (Etiyopya) arasındaki ilk daimi siyasi ilişkiler kurulduktan sonra açılmıştı. TİKA tarafından Harar şehrine kazandırılan bu eser, şimdiden şehrin simgelerinden biri olma özelliğine kavuştu.”

Osmanli3 Osmanli2 Osmanli4

Osmanli8 Osmanli7 Osmanli6 Osmanli5

1 YORUM

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin