“Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri” coşkuyla kutlandı

306
Ertuğrul Gazi'yi anma şenlikleri

Tatil

”738. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri”ne katılmak üzere TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Söğüt’e geldiler. Kendileri Vali Bilal Şentürk, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Bulut, Bilecik milletvekili Selim Yağcı, Kaymakam Murat Öztürk, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.

İlk olarak Ertuğrul Gazi Türbesini ziyaret etmesinin ardından tören alanında vatandaşlar selamlandı. Aşiretten devlete uzanan kutlu yolculuğun bu topraklarda başladığını ve yüzlerce yıl cihana hükmeden Osmanlı Devleti’nin temellerinin de bu coğrafyada atıldığını belirten Şentop, şöyle konuştu:

”Aleme nizam vermeyi kendine gaye edinen Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi bu topraklarda kılıç kuşandı. Manevi iklimimizin mümtaz büyüklerinden Şeyh Edebali, hikmetli nasihatlerini bu topraklarda yaydı. İlahi Kelimetullah’ı gaye, ay yıldızlı bayrağın altını saye bilen bizler için bu topraklar, geçmişin hatırasını ve geleceğin mayasını ihtiva etmektedir.

Bugün burada bir araya gelmemizin yegane sebebi, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucularından, atamız Ertuğrul Gazi’nin aziz hatırasını anmak değildir. Biz bugün burada bir araya gelerek, Ertuğrul Gazi’ye, Osman Gazi’ye, yoldaşlarına, Alplerine cihan devleti kurmayı ilham eden manaya, ruha sahip çıktığımızı, onların mirasını gururla üstlendiğimizi dosta düşmana duyurmuş oluyoruz.”

”Söğüt, sadece Türk tarihi için değil dünya tarihi için de bir köşe taşıdır”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de vatan toprağının her bir karışında şehitlerin kanı, gazilerin yiğitliği ve anaların da dualarının bulunduğunu kaydetti.

Söğüt’ün üç kıta ve yedi iklime hükmetmiş bir cihan imparatorluğunun doğuş yeri, ruhunun üflendiği yer olduğunu belirten Bakan Dönmez, “O ruh ki Semerkand’ın, Buhara’nın feyziyle, Şam’ın, Bağdat’ın, Kahire’nin haşmetiyle, Mekke’nin, Medine’nin, Kudüs’ün maneviyatı, Saraybosna’nın mütevazılığıyla, Anadolu’nun irfanıyla inşa edildi.” İfadesinde bulundu.
Bakan Dönmez, Ertuğrul Gazi’nin Söğüt’ten yola çıkarak dünyaya dirlik ve düzen getiren bir çınarın tohumlarını attığını ifade etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Söğüt’ün arka planında Ötüken müktesebatı olduğunu, ruh kökünde Mete Han’dan Bilge Kağan’a, Atilla’dan Sultan Alparslan’a ve daha pek çok Türk hükümdarına kadar kırılmayan, kıvrılmayan, kopmayan bir devlet felsefesi ve geleneği bulunduğunu vurguladı.  738. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri kapsamında ”Geleneksel Şifalı Pilav Kapak Açma Töreni” dualarla yapıldı. Duanın ardından Bakan Dönmez ve Vali Şentürk ile beraberindekiler, bulgur ile koyun ve keçi etlerinden yapılan “şifalı pilav”ın bulunduğu kazanın kapak açmasını gerçekleştirdi. 738. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri kapsamında cirit ve okçuluk müsabakaları yapıldı. Halk oyunları ve Küre mehteran takımının gösteri ile devam eden törenler, Jandarma Genel Komutanlığı bando takımının eşliğinde Yörüklerin geçişiyle sona erdi.

(B.A)

Kaynak:www.bilecik.gov.tr

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Ertuğrul Gazi'yi anma şenlikleri

Ertuğrul Gazi'yi anma şenlikleri

Ertuğrul Gazi'yi anma şenlikleri

Ertuğrul Gazi'yi anma şenlikleri

Ertuğrul Gazi'yi anma şenlikleri
Fotoğraflar: www.bilecik.gov.tr

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin