Engelli kişiler yurtdışından nasıl araç getirtebilir?

35512
Araba

Türkiye’de yeni yılla birlikte ÖTV indirimiyle engelli araç alımında birtakım değişiklikler olduğunu dünkü haberimizde duyurmuştuk. (Buradan okuyabilirsiniz) Buna göre engelli vatandaşlar artık motor silindir hacmine bakılmaksızın fiyatı 200 bin TL’yi (vergiler dahil ÖTV, KDV) geçmeyen araçları ÖTV indirimli alabilecekler.
Özel tertibatlı araç ithal edecek kişinin ortopedik özürden kaynaklanan engelinin bulunması gerekiyor. Ortopedik özür ibaresi, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle, iskelet, kas ve sinir sistemindeki bozukluklar sonucu bedensel yeteneklerin çeşitli derecelerde kaybedilmesi nedeniyle alt ve üst ekstremite sakatlığını ifade ediyor.

Kişinin engel durumuna göre iki şekilde araç ithali yapılmakta:
1- Bizzat engelli kişi tarafından kullanılmak üzere özel surette imal edilmiş hareket ettirici tertibatı bulunan araç ithali,
2- El ve ayak fonksiyonlarını tamamen yitirmiş olmaları nedeniyle bizzat engelli kişi tarafından kullanılamayan, kişinin araca binip inmesiyle taşınmasını kolaylaştırıcı tertibatı bulunan araç ithali.

Bu kişiler;
1.Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik ise ikametini Türkiye Gümrük Bölgesine kesin olarak nakletmek suretiyle getirilen,
2.Türkiye Gümrük Bölgesinde yerleşik ise; Türkiye Gümrük Bölgesi dışındaki gerçek ve tüzel kişiler (dernek, vakıf vb.) tarafından kendisine bağış yoluyla gönderilen veya bedel karşılığı alınan, özel tertibatlı aracı vergilerden muaf olarak ithal edebilir.
Nasıl bir araç ithal edilebilir?
1) Bizzat engelli kişi tarafından kullanılan araçlar: Bu kişiler tarafından kullanılmak üzere özel surette imal edilmiş hareket ettirici tertibatı bulunan motosiklet ve motor silindir hacmi 1600 cc.’ye kadar olan otomobiller,

2) Bizzat engelli kişi tarafından kullanılmayan araçlar: El ve ayak fonksiyonlarını tamamen yitirmiş olan kişinin araca binip inmesiyle taşınmasını kolaylaştırıcı tertibatı bulunan, engelli kişinin üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya kişi ile iş akdine bağlı olarak istihdam edilen sürücü tarafından kullanılan vasıtalardan 87.02 tarife pozisyonu altında sınıflandırılan minibüsler ile portatif koltuklar hariç olmak üzere, sürücüsü dahil altı ila dokuz oturma yeri olan, engelli kişinin rahatça taşınabilmesine imkan verecek tavan yüksekliğine sahip olan motorlu kara nakil vasıtaları,
muafiyet kapsamında ithal edilmektedir.

Araçta bulunan özel tertibatın kişinin engeline göre yurt dışında yaptırılmış olması gerekir. Diğer bir ifadeyle, aracın engelli aracı olarak ithali amacıyla Türkiye Gümrük Bölgesine girmesinden önce araçtaki özel tertibatın yapılmış olması gerekir.

Özel tertibatlı araç ithalinde yaş sınırı 
Aracın serbest dolaşıma giriş işlemlerinin yapılacağı gümrük idaresine sunulduğu tarih itibarıyla, model yılı dahil, üç yıldan eski olmaması gerekir.

Hangi araçlar muafiyet kapsamında getirilemez?

–    Sadece otomatik vitesli olan araçların,
–    Özel surette yapılmış hareket ettirici tertibatı bulunmayan araçların,
–    Engelli kişinin araca binip inmesiyle taşınmasını kolaylaştırıcı tertibatı bulunmayan araçların,
–    Arazi araçlarının
muafen ithali mümkün değildir.

Ancak, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren sol bacak engeli olan gazilerde özel tertibat aranmaz.

Nereye müracaat edilebilir?
Özel tertibatlı engelli aracı için, araç Türkiye’ye getirilmeden önce engelli kişinin bizzat kendisi, vasisi veya Gümrük Kanununun 225 inci maddesi çerçevesinde temsil yetkisini haiz kişiler tarafından aşağıda yer alan yetkili gümrük idarelerinden birine müracaat edilir:
1- Ankara Gar Gümrük Müdürlüğü
2- Yeşilköy Gümrük Müdürlüğü
3- İzmir Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğü
4- Gebze Gümrük Müdürlüğü
5- Malatya Gümrük Müdürlüğü
6- Rize Gümrük Müdürlüğü
7- Mersin Gümrük Müdürlüğü

Kaynak: ggm.gtb.gov.tr

26 YORUMLAR

 1. Merhaba.kendim almanyada yasiyor ailem ise turkiyede ve ablamin 90 agir engelli raporu var ve yukarıdaki acıklamaya göre anladağım kadarı arac en fazla 3 yas olacak ve hastanın rahat inip binmesi için gereken tertipat olacak peki indirim olmuyor galiba ben burdan alıp bağış yaoıyorum olacak fakat ya gümrükten gecerken extra ücret yada vergi uygulanıyor mu bilgilendirirseniz svinirim saygılar

 2. Merhaba ben Almanyada yasiyorum 51 yasindayim ve cift Vatandasim. Ben 100% engelliyim kas ve sinir Hastaligim var yürüyorum ama 300metre sonra yoruluyorum hergün araba kullaniyorum is icin. Benim Audi Q5 2017 Modell Arabam var bu arabayi TÜRKIYE Burdura cikartabilirmiyim Arabam hem otomatik ve manuell sanziman Stronic. eger hakkim varsa islemleri nasil baslatabilirim yada ilk önce ne yapmaliyim lütfen yardimci olun Tesekkürler Saygilarimla S.Karahan Hamburg

  • İyi günler aracınızı getirebilirsiniz haberde ayrıntılı bilgi yer alıyor. Fakat işlemler için Ankara Gar Gümrük Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekiyor. Neler istiyorlar onlar sizi bilgilendirecektir. Telefon numarası 0312 397 77 89 Bu numaradan Gümrük Muayene servisinden öğrenebilirisiniz.

 3. Slm biz turkiyede ikamet ediyoruz babam %96 engelli raporlu yurtdışından araç almak istiyoruz özel tertibatlı aracı oradan vasisi getirebiliyor mu yoksa bu iş icin nasıl yol izleniyor

  • İyi günler bu haberde yazılan yerlerdeki gümrük idaresine başvurmanız gerekiyor. Onlar sizin nasıl bir yol izleyeceğinizi ayrıntılı olarak verecektir.

  • İyi günler babanız Türkiye’de mi yaşıyor? Türkiye’de yaşıyorsa babanızın üzerinden yurtdışından araç alabilirsiniz. Almak için haberde yazılan gerekli yerlere başvurmanız gerekiyor.

 4. Merhaba öncelikle 85 yasında babaannemin %91 ağır engelli raporu var normalde türkiyede sıfır araç alabiliyoruz lakin fiyatlar yüksek. Babaannem yatalak değil yürüyebilior ama koluna giriyoruz arabaya bindirip indirirken . Biz tertibatsız otomobil almak istiyoruz alabilirmiyiz bilgi verirmisiniz kendi binip inebildiği için tertibata ihtayac yok

  • İyi akşamlar haberde yazılan gümrük yerlerinden birinden öğrenebilirsiniz. Onlar size bu konuda bilgi verecektir. Ankara Gar Gümrük Müdürlüğü Telefon numarası: (0312) 397 75 47

  • İyi günler annenizin engelli raporu varsa araç getirebilirsiniz. Engel oranına göre izin veriliyor. Fakat işlemler için Ankara Gar Gümrük Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekiyor. Neler istiyorlar onlar sizi bilgilendirecektir. Telefon numarası 0312 397 77 89 Bu numaradan Gümrük Muayene servisinden öğrenebilirisiniz.

  • İyi günler engelli raporunuz varsa getirebilirsiniz.Fakat işlemler için Ankara Gar Gümrük Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekiyor. Neler istiyorlar onlar sizi bilgilendirecektir. Telefon numarası 0312 397 77 89 Bu numaradan Gümrük Muayene servisinden öğrenebilirisiniz.

 5. Slm bababın 100 95 ruh haztası roporu var agır engelli evde bakim aliyor vasisi benim yurt dışından arac alabilirmiyiz astım koah haztası nasıl bir yol çizmeliyiz saygılar

  • İyi günler işlemler için Ankara Gar Gümrük Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekiyor. Neler istiyorlar onlar sizi bilgilendirecektir. Telefon numarası 0312 397 77 89 Bu numaradan Gümrük Muayene servisinden öğrenebilirisiniz.

  • İyi akşamlar engellilik durumuzun yetip yetmediğini biz karar veremiyoruz. Bunun için Ankara Gar Gümrük Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekiyor. Neler istiyorlar onlar sizi bilgilendirecektir. Telefon numarası 0312 397 77 89 Bu numaradan Gümrük Muayene servisinden öğrenebilirisiniz.

 6. Merhabalar babam almanyada %100 görme engelli.ama türkiyede 5 yıl önce %85 verildi sadece vücut olarak bi eksiği olmadığı için. Burdan bi araç alıp türkiyeye sınırsız geçirmemiz mümkün müdür?

 7. Merhabalar babam almanyada %100 görme engelli.ama türkiyede 5 yıl önce %85 verildi sadece vücut olarak bi eksiği olmadığı için. Burdan bi araç alıp türkiyeye sınırsız geçirmemiz mümkün müdür?

  • İyi günler işlemler için Ankara Gar Gümrük Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekiyor. Neler istiyorlar onlar sizi bilgilendirecektir. Telefon numarası 0312 397 77 89 Bu numaradan Gümrük Muayene servisinden öğrenebilirisiniz.

  • İyi günler işlemler için Ankara Gar Gümrük Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekiyor. Neler istiyorlar onlar sizi bilgilendirecektir. Telefon numarası 0312 397 77 89 Bu numaradan Gümrük Muayene servisinden öğrenebilirisiniz.

 8. merhaba. ben % 40 engelli vatandasim. almanyada kardesim ikamet ediyor. benim için arac getirebilirmi. %40 ortapedik engelliyim otv indirimi arac alabiliyorum. ehliyetimde tertibatli otomatik vites arac kullanabilir ibaresi vardır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin