Enerji içeceği içen şoförün uykusu gelir mi?

15255
enerji

Tatil

Türkiye’ye karayolundan seyahat edenlerin daha uzun süre araç kullanabilmek için içtiği “Enerji içecekleri” gerçekten de işe yarıyor mu? Detaylar haberde…

 Uzun araba yolculuklarında bazı sürücülerin yanından ayırmadığı “Enerji içecekleri” ile ilgili uyarıda bulunan uzmanlar, “Aman dikkat” dediler. Dayanıklılığı ve fiziksel performansı arttırdığı iddia edilen bu içecekler, “Daha uzun süre araç kullanmak için” tüketiliyor. Özellikle Sılayolu’na çıkanlar uykusu geldiğinde kenarı çekip dinlenmek yerine enerji içeceklerinde çare arıyorlar.

Peki bu içeceklerde bulunan kafein gerçekten de işe yarıyor mu?

Alman Otomobil Kulübü ADAC konuyla ilgili bir uyarıda bulunarak “Enerji içeceği içenin uykusu gelmez” düşüncesinin yanlış olduğunu vurguladı. Uzmanlara göre bir kutu enerji içeceğindeki kafein oranı sadece kısa bir süre için dinç olmanızı sağlıyor. İçildikten 30 dakika sonra etkisini göstermeye başlıyor ve bu etki yaklaşık 2 saat devam ediyor. Fakat çok uykusu gelen bir kişi buna rağmen direksiyon başında uyuyabilir.

Yani kaza yapma riski çok fazla.

Zaten geçtiğimiz yıllarda bir çok vatandaşımız “Uykusuzluk” nedeniyle kaza yaptı. Hatta bunların bazılarında ölenler bile oldu.

Bu arada uzmanlar, yorgun sürücülerde aniden uykuya dalma riskinin çok yüksek olduğunu da hatırlattılar. Kişi yorgun olduğunu hissedebilir ancak birazdan uykuya dalacağını fark edemez. Yani “Ben uyuyacaksam bunu fark eder ve aracı durdururum” diyen sürücüler aslında büyük bir riske giriyorlar. Çünkü sizin uykuya dalma anınızı önceden fark etmenize imkan yok. Her şey saniyeler içinde oluyor…

Ayrıca istediğiniz kadar deneyimli şoför olun fark etmiyor. Hiçbir unsur uykusuzlukla mücadele etmenize yaramayacaktır. Yolculuk sırasında camı açıp içeriye temiz hava girmesi veya sesli müzik dinlemek de uykunuzu kaçırmayacaktır. Bunları sadece kısa süreli çözümler.

Bu tür içeceklere güvenmek yerine mola vermek en mantıklısı. Böylelikle hem kendinizi, hem de başkalarını tehlikeye atmamış olursunuz.

 

  Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin:  www.facebook.com/turizmavrupa

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması / kopyalanması yasaktır © copyright www.turizmavrupa.com

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin