Emeklilik parasını çoraba saklamış

1377

Tatil

Türkiye’de emekli olabilmek için gereken 17.000 Euro’yu çoraba saklayan bir Türk taksi şoförü, gümrük kontrolünde yakayı ele verdi.

Almanya’dan Türkiye’ye seyahat etmek isteyen Duisburglu Türk, yanında 10.000 Euro’dan fazla para taşıdığı ve bunu gümrüğe bildirmediği için başına bela açtı. Daha önce benzer örnekleri defalarca yaşanmasına rağmen şansını deneyen 57 yaşındaki taksi şoförü, Alman gümrük kontrolüne takıldı.

Türkiye’deki emeklik işlemleri için yatırması gereken 17.000 Euro’yu yanına alarak Düsseldorf Havaalanı‘na giden yolcu, pasaport kontrolünden sonra gümrük memurlarının „Yanınızda nakit para var mı?“ sorusu ile karşılaştı. Beraberinde 8.000 Euro olduğunu söyleyen ancak çelişkili açıklamalar yapan yolcunun üzeri aranınca gerçek ortaya çıktı. Memurlar, yolcunun beline sardığı kadın çorabının içine gizlenmiş paraları buldular.

Yolcu, yapılan ilk sorgulamada 10.000’nun üzerindeki miktarla seyahat edemeyeceğini bildiğini fakat „Sınırı biraz aşarsam birşey olmaz“ diye düşündüğünü söyledi.

Alman Gümrük Dairesi, yanında deklare edilmeyen para bulunduğu için Türk yolcu hakkında yasal işlem yürütüleceğini duyurdu.

Yetkililer, 15 Haziran 2007’den buyana Avrupa Birliği dışındaki ülkelere seyayat eden yolcuların 10.000 Euro’nun üzerindeki nakit parayı, değerli eşyayı veya çeki gümrüğe yazılı olarak bildirme zorunluluğu bulunduğunu hatırlattılar.

BU İLK DEĞİL..HABERİ OKUYUN

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin