Emekliliği iptal olan mağdurlar şokta: Bu parayı nasıl geri öderiz?

448
iptal

Tatil

Geçtiğimiz günlerde yurtdışından bir çok kişinin sahte emeklilik şirketlerinin oyununa gelerek emekliliklerinin yandığı iddia edilmişti. Sözcü Gazetesi’nin araştırıp kamuoyuna duyurduğu bu gelişme sonrası tartışmalar hala sürüyor. İddiaya göre yurtdışında yaşayan yüzbinlerce kişi sözde uzmanlar ve şirketler tarafından Türkiye’de kısa süreliğine çalışıyor gösterilip Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli edilmişti. Durum ortaya çıkınca bu kişilerin emeklilikleri iptal edildiği gibi bir de geriye dönük aldıkları paraları ödemeleri istendi.

Ancak SGK önceki gün bir açıklama yaparak bu haberleri yalanladı. Kurum „Almanya’da ikamet eden vatandaşlarımıza yönelik yer alan iddialar ve verilen bilgiler gerçek dışıdır.“ bilgisini paylaştı. Açıklamanın tamamını aşağıda okuyabilirsiniz.

Ancak SGK olayı yalanlarken Almanya’da yaşayan ve emeklilikleri iptal edilen vatandaşlar olaya isyan ediyorlar. Madem bunlar gerçek değil, o zaman biz niye mağduruz diye soran vatandaşlar, kendilerinden yüksek meblağların geri ödenmesinin istendiğini belirtiyorlar.

Sözcü gazetesi konuyla ilgili şu bilgileri duyurdu:

“Bağ-Kur’dan emekli olacakları halde, paravan şirketlerle kandırılıp emekli edilen, maaş bağlanan ve maaşları iptal edilenler SÖZCÜ’den başka gidecek kapılarının kalmadığını söyledi. SGK’nın hatalı bilgi verdiğini ve yandaş medyanın da “Emeklilik iptali yok” diye haberler yapmaya başladığını belirten mağdurlar yardım çağrısı yaptı…

Almanya Heidelberg’te yaşayan Burhan Duran mağduriyetini şöyle anlattı: Çevremde herkes emekli oluyordu. Stuttgart Başkonsolosluğu’nda SGK’nın yurt dışı temsilcisine gittim. Bu işin nasıl olduğunu sordum. Emeklilik şirketlerinin broşürlerini gösterdi. Birine karar verdim. Aracı şirket, ben Pendik’teyken Beylikdüzü’nde çalışmış göstermiş. Beni de aracı şirkete SGK’nın Stuttgart temsilcisi gönderdi. Şirketi görmedim bile. 3.5 yıl sonra da emekliliğim iptal edildi. Şimdi benden, ikramiye dahil 108 bin TL geri istiyorlar. 23 bin Euro ödemiştim. Bu parayı nasıl geri öderim?”

İddiaya göre Almanya’da bunun gibi daha bir çok mağdur var.

Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz:

SGK: İddialar ve verilen bilgiler gerçek dışıdır

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Almanya’da yaşayan 700 bin vatandaşın sahte emeklilik şirketlerince emekli yapılarak kurumun 25 milyar dolar zarara uğratıldığı iddialarını yalanladı. SGK’dan yapılan yazılı açıklamaya göre “Almanya’da ikamet eden vatandaşlarımıza yönelik yer alan iddialar ve verilen bilgiler gerçek dışıdır.” denidi. SGK Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan açıklama şöyle:

Bazı basın yayın organlarında “Büyük vurgun! 700 bin kişiyi sahte emekli yaptılar” şeklinde yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Haberde, Almanya’da yaşayan 700 bin vatandaşımızın sahte emeklilik şirketleri tarafından dolandırılarak emekli yapıldığı, SGK’nın bu şekilde 25 milyar dolar zarara uğratıldığı ve yurt dışında ikamet eden vatandaşlardan geriye dönük ödeme talep edildiği iddia edilmektedir.

Haberde Almanya’da ikamet eden vatandaşlarımıza yönelik yer alan iddialar ve verilen bilgiler gerçek dışıdır.

SGK, her yıl Sayıştay tarafından denetlenen Türkiye’nin en büyük ve güzide kurumlarından biridir.

Yapılan her işlemin denetime tabi olduğu kurumumuzun haberde iddia edildiği gibi 25 milyar dolar gibi bir zarara uğratılması mümkün değildir.

Hali hazırda haberde belirtilen tarih aralığında toplamda 481 bin 911 vatandaşımız ilgili kanun kapsamında emekli olmuş ve kendilerine yaşlılık aylığı bağlanmıştır.

Yani haberde iddia edildiği gibi 700 bin kişinin emekliliğinin iptal edildiği ve SGK’nın 10 yıl geriye dönük tüm maaşlar ve emeklilik ikramiyelerini geri istediği şeklindeki bilgi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Belli periyotlarda servis edilen bu tip haberlerin kamuoyunun da takdir edeceği gibi art niyetli olduğu aşikardır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’muz tarafından paravan şirketlere yönelik denetimler düzenli periyotlarda yapılmakta ve vatandaşlarımızı mağdur etmeye yönelik girişimlere kesinlikle müsamaha gösterilmemektedir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan, paravan emeklilik şirketlerine karşı dikkatli olmalarını ve şüphe duydukları durumları ülkemizin çalışma ataşelikleri ve büyükelçiliklerimize bildirmelerini, ayrıca emeklilik iş ve işlemlerini de bu kurumlarımız aracılığıyla gerçekleştirerek resmi kurumlarımız haricindeki kişi ve kurumlara itibar etmemelerini önemle rica ederiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin