Elektrikli araca 6000 Euro devlet desteği

652
Elektrikli araç

Tatil

Elektrikli araç kullanımını daha fazla destekleme kararı alan Almanya bu alanda önemli adımlar atıyor. Alman hükümeti elektrikli araçlara geçmek isteyen kişilere verdiği desteği 6 bin Euro’ya yükseltme kararı aldı. 

Fiyatı 40 bin Euro’nun altında olan elektrik ile çalışan araçlara şu ana kadar 4 bin Euro destek veriliyordu. Bu rakam 6 bin Euro’ya yükselecek. “Plug-in-Hybride” modellerindeki teşvik 3 bin Euro’dan 4500’ya yükselecek. Yeni alınan karar göre fiyatı 40 bin Euro’nun üzerinde olan otomobillerde ise teşvik 5000 Euro olacak. Teşvik primi uygulaması 2025 yılına kadar uzatıldı.

Elektrikli araç

Elektrikli küçük araçlar daha hesaplı olacak

Almanya bu adımla hava kirliliğini daha da azaltmak istiyor. Elektrik ile çalışan otomobile önem veren Almanya’da teşvik artışı sonrası özellikle ufak araçları satın almak daha da cazip hale gelecek.

Şu an Almanya’da 20 bin elektrikli araç şarj noktasını bulunuyor. Almanya hükümeti bu rakamı 2030 yılına kadar 1 milyona yükseltmeyi hedefliyor. 

Elektrikli araç

Almanya emisyon değerini düşürmeyi planlıyor

Son yıllarda başta Avrupa olmak üzere Dünyanın birçok ülkesinde egzos emisyon oranları çevreye zarar verdiği için tartışılmaya başlandı. Almanya ülke genelinde araç şarj noktalarını arttırarak önümüzdeki 10 yıl içerisinde emisyon oranlarını yüzde 55 oranında düşürmeyi hedefliyor.  

(G.Ö)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin