Eğer denize girmek için ücret ödediyseniz bu bilgileri mutlaka okuyun

271
ücret

Tatil

Eğer denize girmek için ücret ödediyseniz bu bilgileri mutlaka okuyun

Türkiye’nin turizm merkezlerinde plajlardan faydalanıp denize girmek isteyenler genellikle ücretli hizmetlerle karşılaşıyorlar. Kimi plaj kullanımı, kimi şezlong veya şemsiye kullanımı için ücret talep ediyor. Bazı plajlarda iş o kadar abartılıyor ki, bu hizmetlerden faydalanmak istemeseniz bile sırf denize girebilmek için ücret ödemeniz gerekiyor.

Peki bu yasal mı?

BBC Türkçe konuyla ilgili aydınlatıcı bir haber yayınladı ve istenen ücretlerin çoğunun yasal olmadığına dikkat çekti.

Haberde bilgi veren Tüketici Sorunları Derneği’nden avukat Yağız Gündoğdu, sadece denizden yararlanmak isteyen kişilerden plajlara girişte ücret alınması yasalarla bağdaşmıyor. Bu hem Anayasa’ya hem de Kıyı Kanunu’na aykırı. Yasalara göre denize girmek için ücret ödemeniz gerekmiyor. Sadece şezlong, şemsiye gibi ek hizmetlerden ücret alınabilir. Ancak sizi kimse bu hizmetlerden faydalanmanız için zorlayamaz. Yasaya rağmen ücret ödmeek zorunda kalanlar buna itiraz etmeli.

Haberde şu bilgiler veriliyor:

„Gündoğdu; işletmecilerin, plajların çevresini tel örgü, duvar ya da başka yöntemlerle kapatamayacağını da belirtiyor.

Bazı işletmeler ise girişte ücret almamakla birlikte sahil kullanılırken şezlongdan duşa çeşitli hizmetler veriyor ve bunun karşılığında ücret alıyor.

Uzmanlara göre bu yasal olmakla birlikte bu hizmetlerden kullanmanın fiili olarak dayatılması ise yasal değil.

Gündoğdu, bazı işletmelerin burada yasanın arkasından dolandığını savunuyor:

“Kuzey’den Hatay’a kadar kıyı şeridimizi parselleyen işletmeler, beach clublar, tatil köyleri vs. denize ulaşım için çeşitli adlar altında para alıyorlar.

“Örneğin şezlong hizmeti karşılığı adı altında, DJ performansı hizmeti karşılığı olarak, bir ücretiz yerli içki karşılığı olarak vs. ücret alıyorlar vs…

“Öncelikle her vatandaş, ülkenin bütün denizlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanacağını bilmeli. Bir plaja girdikten denize girme hakkı sağladıktan sonra bir hizmet veriliyorsa, işletme o hizmet için ücret alabilir. Örneğin şezlong için ücret alabilir. Ama talep olmadan bu da yapılamaz. ‘Sen şezlonga oturmasan dahi senden şezlong parası alırım’ gibi bir şey söz konusu değil.

“Belediye o işletmeye işgaliyeyi, halkın plaja girmesini engellemesi için değil, o plaja girenlere hizmet sunması için veriyor. Bunun aksi, kanunun etrafından dolanılmasıdır.”

Gündoğdu, sahillerde işletmecilerin herhangi bir hizmet satın almak istemeyen yurttaşlara alan bırakmak zorunda olduğunu da savunuyor:

“Şezlonglar suya bitişik olmamalıdır. Şezlonglar arasında da oranın doğal ortamını bozmayacak şekilde mesafe olmalıdır. Eğer plaj şezlonglarla tamamen dolarsa havlusuyla gelip sadece denizden yararlanmak için gelen kişiler için yer kalmazsa bu da hukuka aykırı olur.”

“Tatil köyleri, oteller denizi parselleyemez”

Bazı tatil köyü, otel gibi büyük işletmelerde ise, kıyısında faaliyet gösterilen sahilin, sadece o işletmenin müşterileri tarafından kullanıldığı görülüyor.

Gündoğdu, bu işletmelerin de dışarıdan denize ulaşımı engellemesinin yasalara aykırı olduğunu savunuyor.

“Kanunumuza göre, plajı çevreleyen beach club’lar, tatil köyleri sadece denizden yararlanmak isteyen kişilere o koridoru açmalıdır.

“Kişi, o kumsalda denize girip geri gelebilmelidir. Ama bunu parselleme usulü yaptıkları için ve girişe bodyguard vs. koydukları için vatandaş açısından bu mümkün olmuyor. Vatandaş ısrarcıysa hakkıdır ve hemen ilgili yerlere başvurmalıdır.

“Bu arada kanunumuza göre işletmecilerin herhangi bir yapısı ile deniz arasında minimum 50 metre olması buranın boş kalması da gerekir.”

Belediyeler plaj için ücret alabilir mi?

Türkiye’de bazı belediyelerin de plaj girişi ücreti aldığı görülüyor.

Avukat Gündoğdu, belediyelerin de bu konuda özel bir ayrıcalığı olmadığını, onların da bunun için para alamayacaklarını savunuyor:

“Bu konuda belediyeler ile özel işletmeler arasında ayrım yok. Belediye örneğin şezlong hizmeti karşılığı para alır ama burayı dikenli telle çevireyim, ücretsiz kimse giremez diyemez.”

Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz: https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-53951704

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin