Ege’nin incisi bahara festivallerle merhaba diyecek

1295
festival

Tatil

İzmir ve çevresinde düzenlenen ilkbahar festivalleri rengarenk görüntülere sahne oluyor. Ot, çiçek ve meyve festivallerine katılıp bahara „Merhaba“ demeye ne dersiniz?

Soğuk havaları geride bıraktığımız şu günlerde Türkiye’nin değişik bölgeleri birçok festivale ev sahipliği yapacak. Ülkenin üçüncü büyük şehri olan ve ‘Ege’nin incisi’ olarak anılan İzmir de baharı festivallerle karşılayacak. İzmir ve çevresindeki ot, çiçek ve meyve festivalleri rengarenk görüntülere sahne olacak. Düzenlenen festivaller turizmin canlanmasına büyük katkı sağlıyor. Turizm acentaları etkinliklerin yapılacağı yerlere turlar düzenliyor, oteller günler öncesinden doluyor.

Daha önce görmediyseniz sizin de büyük keyif alacağınız festivallerin bazıları şunlar:

İzmir’in en önemli tatil beldesi olan Alaçatı’da bu yıl 6-9 Nisan tarihlerinde „8. Alaçatı Ot Festivali“ gerçekleşecek. Faydasını saymakla bitiremediğimiz Turpotu, Radika, Sakız, Şevketibostan, Arapsaçı, Kuşkonmaz, Deniz börülcesi, Egegümeci, Kazayağı, Köremen ve Yaban enginarının tanıtılacağı festivalde otların faydaları da anlatılacak. Birçok vitamini içinde barındıran bu otların, karaciğerden safra kesesine, mideden bağırsaklara kadar birçok faydası bulunuyor.

İzmir’in bir diğer tatil kasabası olan Urla, 29 Nisan – 1 Mayıs tarihlerinde „Urla Enginar Festivaline“ ev sahipliği yapacak. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan festivalde enginar reçeli, enginar yemekleri, enginar sabunu ve enginar temalı hediyelik ve tekstil ürünlerini bulabilirisiniz.

“Çiçeğin Başkenti” olarak ün salan İzmir’in Bayındır İlçesi, Türkiye’nin çiçek ihtiyacını önemli ölçüde karşılıyor. ‘Gülbahçe’ olarak anılan Bayındır bu yıl çiçek festivaline 20. defa kapılarını açacak. Rengarenk çiçekleri bulabileceğiniz bu festivalde, çiçek reçelleri, uçurtma şenlikleri, sokak tiyatroları ve yöresel yemeklerle karşılaşacaksınız.

Ayrıca, Karşıyaka Çiçek Festivali, Kemalpaşa altın kiraz festivali, Mordoğan denizle buluşma şenliği, Güzelbahçe Çevre şenliği, Urla kavun festivali de bölgede yapılacak olan diğer festivallerden bazıları.

Haber: Gülbengi Şimşek

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Haberin altına link ekleyerek sayfanızda kullanabilirsiniz (Kaynak/Quelle: www.turizmavrupa.com)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin