Edremit’te en güzel yöresel yemekler yarıştı

2739
Yemek yarışması

Tatil

 Bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Kazdağları Mutfak Günleri Yemek Yarışması”nda birbirinden lezzetli yöresel yemekler hazırlandı.

Kente sosyal ve kültürel bir kimlik kazandırabilmek için çalışmalarını sürdüren Edremit Belediyesi ve Balıkesir Edremit Körfezi Aşçılar Derneği işbirliğinde düzenlenen Kazdağları Mutfak Günleri Yemek Yarışması”na toplam 34 ilden 290 yarışmacı katılarak hünerlerini sergiledi.

Cumhuriyet Meydanı’nda iki gün boyunca süren yarışmanın açılışına Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkan Vekili Ahmet Özkoca, Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş, Edremit İlçe Jandarma J. Ütgm. Tayfun Yılmaz ve çok sayıda davetli katıldı.

Yılın en iyi üniversite, en iyi otel, en iyi genç altın şefleri, en iyi liseleri kategorisinde yöresel yemekler, kuzu, tavuk, balık, makarnalar ve tatlılar yarıştı. Ayrıca amatör katılımcılar serbest dalda yemeklerini beğeniye sundular. Jüri başkanlığını Fransız Şef Wolfgang Goedl’in yaptığı yarışmada 10 gözlemci ve 54 jüri üyesi bir birinden leziz yemekleri seçmek için tadım yaptı.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, “Türk kültüründe yemeğin ve mutfağın önemli yeri bulunmaktadır. Mutfağın önemini ortaya çıkarmak için böyle etkinlikler yapmaktayız. Binlerce yıllık medeniyete ev sahipliği yapmış Edremit’imizin değerlerini, yemeklerini ortaya çıkartma, yöresel lezzetleri, unutulmuş tatları ortaya çıkarmak için bu etkinliği yapmaktayız.

Edremit denilince en önemli değerimiz zeytin ve zeytinyağı. Zeytinyağlı yapılan yemeklerin önemini vurgulamak için bu etkinliklerin önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Son zamanlarda yaygınlaşan gastronomi turizminin ilçemizde yaygınlaşması anlamında bu yarışmanın önemi bulunmaktadır. Marka şehir Edremit olma yolunda böyle etkinlikleri önemsiyorum. Emeği geçenleri kutluyor, yarışmacılarımıza başarılar diliyorum” dedi.

Kaynak: www.edremit.bel.tr

 

yemek yarışması
Foto: www.edremit.bel.tr
yemek yarışması
Foto: www.edremit.bel.tr
yemek yarışması
Foto: www.edremit.bel.tr
yemek yarışması
Foto: www.edremit.bel.tr
Yemek yarışması
Foto: www.edremit.bel.tr
yemek yarışması
Foto: www.edremit.bel.tr

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin