Dünyanın gözü İstanbul’daki yeni havalimanında

4440

Tatil

 

İnşaatı süren İstanbul 3. Havalimanı için geriye sayım başladı. Binlerce kişiye iş imkanı sunacak projenin ilk etabının tamamlanmasına az kaldı.

Türkiye tarihinin en büyük havalimanı yatırımı olan İstanbul 3. Havalimanın inşaatı devam ediyor. Son gelen haberlere göre terminal binasının yüzde 95’i tamamlandı. İstanbul’un Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki 76 milyon 500 bin metrekarelik dev alanda yapımı süren yeni havalimanı, bittiğinde dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak.

Yeni havalimanının proje ismi şimdilik “İstanbul Yeni Havalimanı” ancak resmi adı tamamlandığında belirlenecek. Tüm bölümleri tamamladığında yıllık yaklaşık 200 milyon yolcu ağırlayacak. Dünyanın en önemli havaalanlarından biri haline gelecek İstanbul havalimanının 6 adet pisti olacak. İlk etabın bitimi 2018 yılının başında olacak.

Ayrıca İstanbul 3. Havalimanı en pahalı 10 havalimanı sıralamasında toplam 25,6 milyar Euro maliyeti ile 1.sırada yer alıyor. Söz konusu havalimanın yolcu başına 170 Euro düşen taşıma maliyeti ile dünyada 4. sırada yer alıyor. Havaalanı aynı zamanda binlerce kişiye de iş imkanı sağlayacak.

havalimanı8 havalimanı7 havalimanı6 havalimanı5 havalimanı4 havalimanı3 havalimanı1

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin