Dünyada ilk: Yolcuyu cepten takip edecekler

861

Tatil

Helsinki dünyadaki ilk havaalanı olarak yolcuları cep telefonundan takip edebilen bir sistemi kullanmaya başlayacak. Böylelikle yolcunun o an nerede olduğu anında belli olacak.

Yılda 15 milyon kişinin kullandığı Helsinki Havaalanı, yolcu yoğunluğuna anında müdahale edebilmek için yeni bir sistemi denemeye başlayacak. Dünyada şuana kadar ilk kez kullanılacak sistem, yolcuların cep telefonundan takibini sağlıyor. Yolcu havaalanının kablosuz internet ağı „Wifi“ye bağlandığı andan itibaren sistem tarafından tanınacak ve nerede olduğu daima izlenebilecek.

“Walkbasen” sistemi hakkında bilgi veren havaalanı işletmesi Finavia şu açıklamayı yaptı: Sistem sayeside havaalanının hangi bölümünde yolcu yoğunluğu olduğu hemen anlaşılacak ve gerektiğinde hemen müdahale edilecek. Böylelikle yolcunun bekleme süresi kısalmış olacak. Ayrıca sisteme kayıtlı olan yolcunun cep telefonuna uçuşu ile ilgili bilgiler de gönderilebilecek. Örneğin uçağını kaçırmak üzere olan bir yolcuya bir bilgilendirme mesajı gönderilecek.“

Sistem ayrıca, yolcuları Duty-Free-Shop’lardaki indirim kampanyaları hakkında da bilgilendirecek.

Finavia, yolcu bilgilerinin kaydedilmeyeceğini ve sadece havaalanı binası içinde bulundukları sürece sistemin kullanılacağını da hatırlattı. Havaalanını kullanan yolcuların yaklaşık yüzde 70’inin cep telefonu kullandığından yola çıkan yetkililer, yeni sistemin kısa sürede benimseneceğini umuyorlar.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin