Dünyaca ünlü tatil yöresinde kıyı erozyonu ciddi boyuta ulaştı

66
Dünyaca ünlü

Tatil

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan Dünyaca ünlü Keykubat Plajı’nda yaşanan kıyı erozyonunu sahilin her geçen gün daralmasına sebep oluyor. Sahil bandında bugüne kadar kaybedilen alananın 180 Dönüm olduğu açıklandı.

Dünyaca ünlü Keykubat Plajı’nda kıyı erozyonunu

Yaşanan kıyı erozyonunu önlemek için Alanya Belediyesi tarafından çalışma başlatıldı. Sahil bandını rahatlatmak adına hazırlanan Kum Tutucu T-Mahmuz Projesi turistik ilçede hayata geçirilecek. Alanya Belediyesi ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi tarafından ortaklaşa gerçekleştiren proje kapsamında balıkçı barınağı ve kıyısında çeşitli düzenlemeler yapılacak.

Kıyı erozyonun artmasında iki haktör olduğunu belirten Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “İki temel faktörden birincisi taşıyıcı ana kaynakların çeşitli müdahalelere maruz kalması, ikincisi ise balıkçı barınağının bulunduğu mahmuzların uzatılması. ugüne kadar 180 dönüm arazi kaybetmişiz. Balıkçı barınağının orada ise 11 dönüm kum birikmiş. Kısacası balıkçı barınağı mahmuzları uzatılmamış olsaydı da biz bu sorunu yaşayacaktık. Bizim bu yeni mahmuzları yapmamız, yaşanan kıyı erozyonunu mümkün olduğu kadar azaltmak.” dedi.

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin