Dünya Sağlık Örgütü, İstanbul’da ofis açıyor

88
Dünya Sağlık Örgütü

Tatil

Dünya Sağlık Örgütü, İstanbul’da ofis açıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge’yi kabul eden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Kluge ile gün boyu yaptıkları görüşmelerde yeni tip Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele başta olmak üzere bölgeyi ve tüm dünyayı ilgilendiren birçok sağlık konusunu ele aldıklarını belirten Sağlık Bakanı Koca, DSÖ’nün Türkiye’de ofis açacağını duyurdu:

“Türkiye’nin sağlık alanında son dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde elde ettiği başarılar ve DSÖ teknik kapasitesi temelinde şekillenen birçok uluslararası ortak çalışmayı önümüzdeki dönemde uygulamaya koyma kararlılığı içerisindeyiz. Bu anlayışın en somut örneklerinden biri olarak İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık DSÖ Ofisi’ni hızla İstanbul’da hayata geçiriyoruz. Ofisin en kısa sürede faaliyetlerine başlamasını planlıyoruz. DSÖ’nün İstanbul Ofisi ülkemizi uluslararası bir merkez haline getirecek.”

“Türkiye’de vaka yükü ile ölümler yüzde 75 oranının üzerinde azaldı”

Koronavirüs salgını döneminde seyahat kısıtlamalarının kalkması sonrasında ilk ziyaretini Türkiye’ye yaptığını ifade eden DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ise şunları söyledi:

“Öncelikle, Türk halkına ve Türk yetkili makamlarına pandemiye karşı verdikleri yanıt, hem ülke hem de ülke sınırlarını aşacak şekilde verdikleri bu derece bir dayanışma sergiledikleri için ve böylelikle insani ve acil sağlık durumlarına karşı böylesi bir duruş sergiledikleri için içten takdir ve saygılarımı sunmak isterim. 138 ülke ve 5 uluslararası örgüte koruyucu ekipman ve başka materyal desteği sağlayarak küresel dayanışma örneği gösterdiniz. Türkiye, Covid-19 mücadelesinde çok önemli bir virajı almaktadır ve vaka yükü ile ölümler yüzde 75 oranının üzerinde azalmıştır. Sağlık sistemlerinin dönüşümü, acil durum hazırlığı ve hazır olma durumu, yerel tanı testlerinin geliştirilmesi, testlerin güçlendirilmesi, temas takibi ve tedavi, koruyucu ekipman ve akciğer ventilatörlerinin yerel üretimi, hava yolculuğu düzenlemeleri, toplumla işbirliği ve risk iletişimi gibi birçok faktör bu başarıda rol oynamıştır.”

Açıklamaların ardından Sağlık Bakanı Koca, Kluge ile İstanbul’da hayata geçirilecek “İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık DSÖ Ofisi” sözleşmesini imzaladı.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin