Düğünlerde 35 bin TL’nin üzerinde altın takılamayacak

1083
Düğünlerde

Tatil

Ülkemizin en önemli geleneklerinden olan düğünde evlenen çiftlerin gelecek kaygısı taşımamaları için yakınları tarafından hediye edilen düğün takılarına sınırlama getirildi. Bundan sonra Şırnak’ın Uzungeçit beldesinde gerçekleşecek düğünlerde 35 bin TL’nin üzerinde altın takılamayacak. Yörede 3 gün süren düğünler 2 güne düşürülürken, düğün yemekleri kaldırılacak.  

Düğünlerde uyulması gereken kurallar

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Uzungeçit beldesinde düğünlerde oluşan israfın önüne geçmek için 9 maddelik karar alındı. Protokole Uzungeçit Belediyesi,  Jandarma Karakol Komutanı, imamlar, muhtarlar ve kanaat önderleri imza attı. 

150 TL’den 35 bin TL’ye düştü

Protokolde alınan karar gereği daha önce damadın aldığı 150 bin lira değerinde altın uygulamasını kaldırıldı. Damat artık en fazla 35 bin lira değerinde altın alacak.

Nikah olmadan fotoğraf çekilemeyecek

Dinen uygun olmadığından gerekçesiyle evlenecek olan çift nikah kıyılmadan önce fotoğraf çekimi yaptıramayacak. Fotoğraf çekimi ancak nikah sonrasında yapılabilecek. Düğün yemeklerinin de kaldırıldığı protokole göre; yemek sadece misafirlere ikram edilecek. Geleneklere göre yörede 3 gün süren düğünler artık 2 günde bitirilecek. 

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin