Düğün için hediye altın alacaklar: Hangi takılar daha avantajlı?

4514
altın

Tatil

Düğün sezonu yaklaşıyor. Altın satın almak isteyenlerin en çok merak ettiği, fiyatların nasıl gelişeceği. Kuyumcular kısıtlı bütçedekilere hangi takıları tavsiye ediyor? Detaylar haberde…

Düğün sezonu öncesi vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında da altın fiyatları geliyor. Çoğu vatandaş altın fiyatları yükselir mi ya da düşer mi diye merak ediyor. Son zamanlarda altın fiyatlarında dalgalanmalar yaşanıyor. Altın fiyatları günden güne farklılık gösteriyor. İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşı kuyumcularından Karaca Kuyumculuk çalışanlarından Kaan Ekin, altın fiyatları ve satışı konusunda Turizmavrupa.com’a bilgi verdi.

Şu anda altın satışlarında durgunluk olduğunu belirten Ekin, düğün sezonunda satışların artacağını söyledi. Ekin “Altın fiyatları her gün değişiyor. Fiyatlar yükselebilir de düşebilir de. Bu konuda kesin olarak bir şey söyleyemeyiz” şeklinde konuştu. Altın fiyatlarının düşmesinden yana olduklarını ifade eden Ekin, fiyatları düşük olduğunda satışların daha çok olacağını ve hem kendilerinin hem de müşterilerin memnun kalacağını belirtti.

Ekin, düğün sezonunun Mayıs ayı ile başlayıp Eylül ayının sonuna kadar devam ettiğini ve özellikle en çok düğün alışverişlerinde tercih edilen takıların başında ise Tektaş geldiğini belirterek, “Tektaşı; alyans, bilezik ve takı setleri takip ediyor” dedi.

Sekiz ayarda bakır oranı çok yüksek

Hediye çapında en çok çeyrek altın alındığını belirten Ekin, “Eğer bütçenize uymuyorsa çeyrek yerine gram altını tavsiye ediyoruz. Bazı vatandaşlar hediye olarak 8 ayar kolye ve bileklik tercih ediyor. Biz önermiyoruz 8 ayarı çünkü içinde bakır oranı çok yüksek. Çabuk kararır. Onun yerine gram altın alın daha karlı. Ayrıca takılarda 14 ayar, bileziklerde ise 22 ayar daha çok satılıyor” dedi.

Avrupa’da altın fiyatları daha yüksek

Avrupa’da altın fiyatlarının Türkiye’ye göre daha yüksek olduğunu söyleyen Ekin, “Bu nedenle yurtdışında yaşayan gurbetçiler ve yabancılar altını Türkiye’den alıyorlar. Hatta çoğu gurbetçi buradan takıları alıp orada ya düğünlerde hediye olarak takarlar ya da satarlar” şeklinde konuştu. Ekin, Avrupa ülkelerinden en çok Almanya ve Avusturya’dan altın talebi aldıklarının altını çizdi.

Ayrıca altını saklama konusunda da tavsiyede bulunan Ekin, “Çoğu vatandaş altını yatak odasında saklamayı tercih ediyor. Oysaki hırsızların ilk bakacakları yer orasıdır. Onun yerine bankada kasalarda saklasınlar. Senelik banka kiralama ücreti 350 TL civarında” dedi.

Ortalama altın fiyatları şöyle: (Fiyatlar günden güne değişebiliyor)

Gram altın 140 TL

Çeyrek altın 240 TL

Yarım altın 480 TL

Ata tam 990 TL

Cumhuriyet altını 975 TL

22 Ayar bilezik gram fiyatı 135

Haber: Gülbengi Şimşek

altın7 altın5 altın

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin