Dövizle askerlikte “Çalışma şartı” ile ilgili önemli değişiklik

1240
dövizle

Tatil

Dövizle askerlikte “Çalışma şartı” ile ilgili önemli değişiklik

Yurt dışında yaşayan Türkler, askerlik görevlerini dövizle bedelli olarak yerine getirebiliyorlar. Dövizle askerlik yapmak isteyenler için bazı şartlar kaldırılmıştı. Bunlara yenileri eklendi.

Yurtdışındaki Türk konsoloslukları bu konu hakkında şu duyuruyu yaptı:

“7179 sayılı Askeralma Kanunu ile yurt dışında ikamet eden ve çok vatandaşlık hakkına sahip olan Türk vatandaşlarına, üç yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunmaları halinde, çalışma şartı aranmadan, dövizle askerlik hizmetinden yararlanabilme imkânı getirilmişti. Sözkonusu kanunda yapılan değişiklikle, çok vatandaşlık hakkına sahip olmasalar dahi “yurt dışında doğup yurt dışında ikamet eden ve süresiz ikamet izni olan” ve fiilen üç yıl süre ile yabancı ülkede bulunan vatandaşlarımızın da artık çalışma şartı aranmadan dövizle askerlik hizmetinden yararlanabilecekleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından bildirilmiştir.

Bu çerçevede, başvuru esnasında çok vatandaşlık hakkını haiz olan vatandaşlarımızın yabancı ülke pasaportu veya kimlik kartını; yurt dışında doğup, yurt dışında ikamet eden ve süresiz ikamet iznine sahip olan vatandaşlarımızın ise, yabancı ülkede doğduğuna ve süresiz ikamet iznine sahip olduğuna dair durumlarını ispata yarayan belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir.”

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin