Dikkat: Korona uygulaması bu gece başlıyor

3268
korona

Tatil

Dikkat: Korona uygulaması bu gece başlıyor

Korona virüs tehlikesi geri döndü…Yılın ilk aylarından sonra vaka sayılarında önemli bir gerileme olmuştu ancak eylül ayı ile birlikte sayılar rekor seviyeye ulaştı. Avrupa’da neredeyse bütün ülkeler alarmda. Hollanda, Fransa, Belçika, Avusturya, İspanya gibi ülkelerde durum giderek kritikleşiyor. Almanya’da ise durum “Ciddi” olarak değerlendiriliyor. Yeni vaka sayısı en son 4516 kişiye çıktı. Şu ana kadar Koronavirüs’ten ölenlerin sayısı 9584’e ulaştı.

Mekanlar kapalı kalacak

Sayıların son bir hafta içinde aniden fırlaması nedeniyle Almanya acil önlem kararları açıkladı. Başkent Berlin ve Frankfurt “riskli” bölge ilan edildi. Vaka sayılarının önüne geçebilmek için bu geceden itibaren geçerli olan yeni kararlar alındı. Buna göre önümüzdeki haftalarda her iki şehirdeki restoran, bar ve kafeler gece saat 23 ile sabah 6 arasında kapalı kalacaklar.

Maske takma zorunluluğu

Şu ana kadar sadece kapalı alanlarda geçerli olan maske takma zorunluluğu artık açık alanlar için de geçerli. Kalabalık alanlarda herkesin maske takması gerekiyor. Örneğin Frankfurt’ta “Zeil” gibi alışveriş caddelerinde artık herkes maske takmak zorunda.

Alkol satışı ve kullanımı yasaklandı

Alınan bir başka karara göre atık gece saat 23’den sonra alkol satılamayacak. Bu karar benzin istasyonları için de geçerli. Ayrıca alkol içmek için kullanılan meydanlara da yasak getirildi. İnsanlar artık bu meydanlarda toplanıp alkol içemeyecek.

Buluşma yasağı getirildi

Başkent Berlin’de ayrıca gece saat 23’den sonra 5 kişiden fazla bir kalabalık bir araya gelemeyecek.

(A)

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin