Dikkat! Ağızdaki mikroplar birçok hastalığın habercisi

41
mikroplar

Tatil

Dikkat! Ağızdaki mikroplar birçok hastalığın habercisi

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar, ağzımızdaki bazı mikropların pek çok hastalığa sebep olduğunu ortaya koydu. Kolorektal cerrahi alanında uzman olan Prof.Dr.Cem Terzi, ağız ve dişetlerinin sağlığımız için çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Yapılan bilimsel araştırmalar ağızdaki bazı mikropların artışının, bağırsaklardaki bağışıklık sistemine zarar vererek, alerjiden romatizmaya kadar pek çok hastalığa sebep olduğunu gösteriyor. Akciğer ve meme kanserinden sonra en çok görülen kanser olan kalın bağırsak kanserlerinin de ağızdaki mikroplarla ilgili olduğu belirtiliyor” dedi.

2 binden fazla sayıda mikrop çeşidi barından bağırsakların, besinleri sindirerek vitamin gibi yararlı maddeler ürettiklerini belirten Prof. Dr. Terzi, “Bu mikroplar, zararlı maddeleri yok ederek, bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bağırsaktaki mikrop sayısı ve çeşidi bozulursa, sağlıklı mikroplar kaybolur ve çeşitli hastalıklar oluşur. Yapılan çalışmalar ağız ve bağırsak mikrobiyatasındaki değişikliklerin kolon ve rektum kanserinin gelişmesinde rol oynadığını işaret ediyor. Ağız içinde bulunan bazı mikrop türleri arttığında, bağırsakta da bulunma oranında aşırı bir artış oluyor. Bilimsel araştırmalarda, fusobacterium nucleatum, bacteriodes fragilis, escherichia coli bakterilerinin bağırsakta artışı ile kanser gelişimi arasında ilişki bulundu” diye konuştu.

Ağız ve diş eti sağlığı çok önemli

Ağız ve diş eti sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Terzi, sigara ve tütün ürünlerinin ağız mikroplarında ciddi değişikliğe sebep olduğunu belirtiyor: “Ağız ve diş eti sağlığını korumak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sigara içilmemesi. Gereksiz antibiyotik kullanımı, aşırı şekerli yiyecekler, hazır- katkı maddeli ve endüstriyel gıdaların da bu mikrop dengesinin bozulmasında büyük etkisi var.”

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin