Ders almıyoruz: Kutlama sonrası 1000 kişi karantina altında

256
Kutlama

Tatil

Ders almıyoruz: Kutlama sonrası 1000 kişi karantina altında

Almanya’da gün geçtikçe yükselen koronavirüs vaka sayılarına kalabalık ortamlarda yapılan kutlamalar sebep veriyor. Yetkililer her fırsatta mümkün olduğunca kutlama yapılmamasını, eğer illa yapılacaksa kurallara uyulması çağrısında bulunuyorlar. Ancak ne yazık ki bu tür organizasyonlara katılanlar kurallara uymayıp virüsü herkese bulaştırıyorlar. En son Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ne bağlı Hamm’daki Türk düğünü sonrası çok sayıda kişiye virüs bulaşmıştı. Şimdi yine aynı eyaletteki Bielefeld’de düzenlenen bir kutlama sonrası en az 37 kişide virüs tespit edildi. Bu kişilerin çevresindekilerle birlikte toplam 1000 kişi karantina altına alınmak zorunda kalındı.

Bütün kuralları unutuyorlar

Yetkililer sosyal yaşamın devam etmesi için düğün ve kutlamalara genel bir yasak getirmek istemiyorlar. Bu nedenle sınırlı sayıda kişinin katılımıyla izin veriliyor. Ancak davetlilerden mesafe ve maske kuralına uymaları isteniyor. Şu ana kadar ortaya çıkan olaylarda davetlilerin yan yana oturdukları, birbirlerine sarıldıkları, maske takmadıkları ve izin verilenden daha kalabalık ortamlar oluşturdukları anlaşıldı.

Yeni yasaklar gelebilir

Toplum arasında vurdum duymaz davranışların sürmesi ve vaka sayılarının artması nedeniyle yeni tedbirler düşünülmeye başlandı. Almanya’da bu hafta Başbakan Merkel önderliğinde yeni görüşmelerin yapılması öngörülüyor. Bu görüşmelerden büyük ihtimalle yeni kurallar çıkacak.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin