“Depoyu doldurduktan sonra aracım bozuldu”

2917
arıza

Tatil

“Depoyu doldurduktan sonra aracım bozuldu”

Karayolundan Türkiye’ye yolculuk yapanların en büyük korkusu, yolda aracın arıza yapmasıdır. Aracı tamir ettirmesi hem zaman, hem de maddi kayıp anlamına gelir. Bir de ailecek yollarda perişan olursunuz. Geçtiğimiz yıllarda depoyu doldurduktan sonra aracının arıza yaptığını bildiren bir çok vatandaşımız oldu.

Hep aynı ülkeler

Özellikle Sırbistan ve Bulgaristan’da yaşanan bu olaylarda sürücüler hemen hemen hep aynı bilgileri veriyorlar: “Depo doldurulduktan ve yola çıkıldıktan kısa süre sonra motor arıza veriyor”. Yolculuk bu şekilde mümkün olmadığından araç bir tamirhaneye çektiriliyor. Genellikle binlerce Euro’luk masraf sonrası yolculuğa devam edilebiliyor.

Tamirhanelerin oyunu mu?

Bu sorunu yaşayan sürücülerin büyük çoğunluğu, bu benzincilerden ilk kez akaryakıt aldıklarını aktarıyorlar. Kimine göre bazı benzin istasyonları kasıtlı olarak akaryakıta katkı maddesi katarak bu sorunun yaşanmasına sebep oluyorlar. İddiaya göre benzin istasyonları çevredeki çekici ve tamirhaneler ile ortak çalışıyorlar.

Kimine göre de hata tamamıyla sürücüden kaynaklanıyor. Ya depoya yanlış akaryakıt dolduruluyor, ya da yola çıkmadan aracın bakımı yapılmıyor ve başka bir sebepten dolayı araç arıza veriyor.

Ne yapmak gerekir?

Peki bu tür sorunların yaşanmaması için ne yapmak gerekir? Genel tavsiye şu şekilde: Yola çıkmadan önce mutlaka aracınızı bakıma sokun ve kontrol ettirin. Yurtdışında tanınmış benzin istasyonlarından akaryakıt alın. www.turizmavrupa.com okurlarının en çok önerdiği benzin istasyonları Shell veya OMV. Ayrıca ismini daha önce duymadığınız ve tenha benzin istasyonları tercih edilmemeli. Eğer imkan varsa bir dahaki benzinciye kadar devam edilmeli. Benzer sorunlar yaşayanların araç arıza verdiğinde ilk yapması gereken üyesi olduğu otomobil kulübünü aramak olmalı.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin