Denizanası: Bunu sakın yapmayın!

1932

Tatil

Denizde yüzerken denizanası ile temas edildiğinde bazı yanlış müdahalelerden kaçınmanız lazım. Bu hataları yaparsanız ağrılarınız artabilir!

Yaz aylarında serinlemek için denize girenlerin korkulu rüyası haline gelen denizanaları, temas edildiğinde ağrı, yanma veya kaşıntıya yol açabilir. Kendisine dokunulduğunda bunu bir tehdit olarak algılayan denizanaları, kendilerini korumak için zehirli hücrelerini kullanırlar. Bunlar tenimizde kalır, patlar ve yanmaya başlar. Hassas kişilerde başdönmesi veya mide bulantısına da yol açabilir.

Kimisi hemen su şişesine sarılır ve kızaran bölgeyi tatlı su ile ovalayarak temizlemeye çalışır. Ancak uzmanlar, bu müdahalenin son derece yanlış olduğu uyarısında bulunuyorlar. R+V Sigortası’ndan Dr. Marko Ostendorf, ilk müdahale için tuzlu su veya sirke tavsiye ediyor.

Tatlı su veya alkolün tenin üzerindeki zehirli hücreleri patlattığını ve böylelikle yan etkilerin azalacağına daha da arttığını hatırlatan Dr. Ostendorf şu tavsiyelerde bulunuyor:

„Bölgeyi temizlemein yanı sıra tenin üzerinde denizanasından kalan bir uzantı varsa bunlar uzaklaştırılmalı. Bölge kesinlikle ovulmamalı. En ideali bölgeye kum serpin ve bir süre bekledikten sonra kumu yavaşça silin. Bu bir kredi kartı ile olabilir.

Deneyimler traş köpüğünün de faydalı olduğunu gösterdi. Daha sonra kızaran bölge soğuk tutulmalı. Size yardım eden kişinin de o bölgeyle direk temasta bulunmamasına özen gösterin. Yoksa aynı belirtiler onda da görülebilir. En iyisi size yardım eden kişinin plastik eldiven takması olur. Denizanası ile temas eden kişi çok hareket etmemeli. Böylelikle zehir vücuda hızlı bir şekilde yayılmaz.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin