Çukurova Bölgesel Havalimanı ne zaman açılıyor?

3224
cukurova

Tatil

30 milyon yolcu kapasitesine sahip Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatına başlandı. Mersin, Adana ve Osmaniyeliler’in merakla beklediği açılış tarihi belli oldu. Detaylar haberde…

Türkiye’nin önemli illerinden Mersin, Adana ve Osmaniye için yapılması planlanan Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın inşaat çalışmalarına başlandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Çukurova Havalimanı’nın yılda 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacağını, Adanalı, Mersinli ve Osmaniyelinin havalimanını sadece kullanmakla yetinmeyip, kargo terminali marifetiyle ihracat da yapılabileceğini söyledi.

Adana Havalimanı’nın bugün 4 milyonun üzerinde yolcuya hizmet verdiğini anımsatan Arslan, şunları söyledi: ”Adana, Mersin ve Osmaniye’yi düşünürseniz 4,5 milyon insandan bahsediyoruz. Bu kadar insanın olduğu yerde Adana Havalimanımız yetersiz kaldı. Daha büyük bölgeye hitap edebilecek bir havalimanı lazım dedik ve burayı planladık. Burada yapılacak olan pist 3 bin 500 metreye 60 metre. Dünyanın en büyük pistlerinden biri. Dünyanın en büyük uçağı olan A380’in inmesine uygun bir pist yapıyoruz. O da yetmiyor yine yanında dünyanın en büyük 2. pistlerinden birine sahip olacak 3 bin 500 metreye 45 metrelik yanında 2. pist olacak. Açılmasıyla aynı anda 15’den fazla uçağın park edebileceği bir aprona sahip olacak.”

Aslan, havalimanı için 2019’ı beklemek istemediklerini belirterek, havalimanın açılış tarihini 28 Ekim 2018 olarak açıkladı.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin