Çocuklarıyla seyahat edeceklere önemli uyarı

10042
çocuk

Tatil

Avrupa’da bazı ülkelerde sadece bir ebeveyniyle yolculuk yapan çocuklar için ek belge isteniyor. Sılayolu’na çıkacaklar bu bilgileri mutlaka okumalı. Detaylar haberde…

 Karayolundan Türkiye’ye yolculuk yapacak bazı vatandaşlarımız www.turizmavrupa.com’a “Eşim benimle gelmeyecek, yanımda sadece çocuklarım olacak. Bu durumda nelere dikkat etmeliyim” diye soru gönderiyorlar. Sılayolu üzerindeki bazı ülkeler, çocuğun yanında sadece anne veya baba olması durumda sorun çıkarabiliyor.

Çocuk kaçırmalarını engellemek için tedbirler alındığı için sınır kapılarında sizden ek belgeler istenebilir. Şunu unutmamak gerekir ki, zaman zaman bu tür olaylar yaşanıyor. Yani bir ebeveyn diğerinden habersiz çocuğunu yurtdışına kaçırma teşebbüsünde bulunabiliyor. Bunlar genellikle ayrılma aşamasında olan çiftlerde yaşanıyor. Yetkili makamlar bu nedenle kendi öz çocuğunuz bile olsa yolculuk yapmayan ebeveynden bir vekalet istiyor.

Alman Otomobil Kulübü ADAC’nin bildirdiğine göre Avrupa’da aşağıdaki ülkeler sınır kapılarında sizden ek belge isteyebilir:

– Bosna Hersek

– Yunanistan

– Hırvatistan

– Makedonya

– Slovenya

– Sırbistan

Sınır kapılarında sorun yaşamak istemeyenler aralarında Türkçenin de bulunduğu bir çok dilde hazırlanmış vekalet örneklerini doldurup/İmzalayıp yanlarında götürmeliler. Vekalet örneklerini haberin altındaki linklerde bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bunların çıktısını alıp doldurup, her iki ebeveyn tarafından da imzalamak.

ADAC, Bosna Hersek, Makedonya ve Yunanistan için vekalet belgesinin noter tarafından tasdik edilmesi gerektiğini de vurguluyor. Yetkililer, bunun haricinde çocuğun kimliği/pasaportu ile birlikte doğum belgesini de mutlaka yanınıza alın tavsiyesinde bulunuyor.

Bu arada çocuğunuz bir akrabanızla (dede, amca) veya arkadaşınızla yolculuk yapacaksa da vekalet şart.

Çocuğu ile yolculuk yapan herkesten bu belgeler istenecek diye bir kural yok ancak olur da istenirse en kötü ihtimalle sınırdan geçişinize izin verilmeyeceğini lütfen unutmayın!

 

BAŞKASININ ÇOCUĞU İLE YOLCULUK YAPACAKLAR İÇİN VEKALET ÖRNEĞİ

SADECE BİR EBEVEYN İLE YOLCULUK YAPACAKLAR İÇİN VEKALET ÖRNEĞİ

 

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin:  www.facebook.com/turizmavrupa

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması / kopyalanması yasaktır © copyright www.turizmavrupa.com

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin