Çocuklarda en sık görülen koronavirüs belirtileri neler?

669
koronavirüs

Tatil

Çocuklarda en sık görülen koronavirüs belirtileri neler?

Dünya genelinde 27 milyon 585 bin 96 kişinin yakalandığı ve can kaybının 897 bin 685’e ulaştığı yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınından çocukların nasıl etkilendiğine yönelik bir çalışma yayınlandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ateş, kuru öksürük,  yorgunluk, ağrı ve sızı, boğaz ağrısı, ishal, tat alma veya koku duyusunun kaybı, baş ağrısının en yaygın semptomlar olduğunu açıklasa da Covid-19 Semptomları Uygulaması yapan ekip, hastalığın çocuklarda yetişkinlere göre farklı seyrettiğini söylüyor. İngiltere’de King’s College of London’daki bilim insanları çocuklarda görülen en yaygın Koronavirüs semptomlarının yorgunluk, baş ağrısı ve ateş olduğuna dikkat çekerek, Covid-19 belirtilerinin yaşa göre düzenlenmesi gerektiğini savundu. İngiliz araştırmacıların açıklamasına göre; Koronavirüs yakalanan çocukların çok azında öksürük, tat veya koku kaybı görülüyor.

Araştırmaya 200’e yakın çocuk katıldı

16 bin çocuk arasından Covid-19 pozitif çıkan 198 çocuğun semptom şikayetlerinin analiz edildiği bilimsel çalışmada, çocukların yüzde 55’inde yorgunluk, yüzde 54’ünde baş ağrısı ve yarısında yüksek ateş görüldü. Ayrıca çocukların yaklaşık yüzde 38’inde boğaz ağrısı olurken, yüzde 35’i iştahsızlık yaşadı, yüzde 15’inde olağandışı deri döküntüsü, yüzde 13’ünde ishal görüldü. Test sonucu pozitif çıkan ve semptomları olan çocukların yarısında DSÖ tarafından listelenen üç ana belirtiden hiçbirine rastlanmadı.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin