Çocuğunuzu kış aylarında hastalıktan nasıl koruyabilirsiniz?

53
kış aylarında

Tatil

Kış aylarında ebeveynlerin en büyük korkuları çocukların hastalanmaları. Kış aylarında 7’den 70’e kadar herkes çok kolay bir şekilde hasta olabiliyor. Özellikle çocukların savunma mekanizması bir yetişkin göre gelişmemiş olduğu için ebeveynlerin çocuklarını daha da koruması gerekiyor. Peki ebeveynler çocuklarını korumak için ne yapması gerekiyor.

Kış aylarında temizlik önemli

Öncelikli ebeveynin çocuğunu koruması için kendisini koruması gerekiyor. Eğer anne veya baba hastaysa çocukla çok temas halinde olmamalıdır. Grip, nezle soğuk algınlığı gibi hastalıklar mevcutsa kişi de ellerini ve yüzünü temiz tutmalı, hijyene dikkat etmelidir. Çocuklar okuldan, kreşten ve sokakta oyun oynamaktan eve geldiyse muhakkak hemen üstünü değiştiriniz. Ellerini, ayaklarını ve burnunu temizleyin. Çünkü dışarıda dokunduğu yerlerde bulunan bakteriler 24 saat vücutta bulunabiliyor.

Çocuğunuzu ve öğretmenini uyarın

Çocuğunuz gün içerisinde dışarıda eğitim ya da oyun amaçlı bir yerde bulunuyorsa hasta olan çocuklardan uzak tutunuz. Çocuğunuza uzak durması için uyarınız. Öğretmenini bu konuda bilgilendirerek uzak tutmasını isteyiniz.

Kış aylarında beslenmesine dikkat edin

Kış aylarında çocuğunuzun beslenmesine dikkat ediniz. Antioksidan ve C vitamini barındıran portakal, limon, ıspanak, havuç, maydanoz gibi sebze ve meyvelerle besleyin.. Sade birçok bitki çaylarının karışmadığı bitki çayları içirin. Hazır paket ürünleri ile beslemeyin. Abur cuburlardan uzak tutun.

Çocuğunuzu kat kat giydirmeyin

Çocuklarının el ve ayaklarına dokunarak vücut ısısını kontrol etmeyin. Vücut ısısını boyun ve enseden kontrol edin. Bu doğrultuda giydirin. Kat kat kıyafet giydirerek çocuğunuzun vücut ısısını yükseltip terlemesine sebep olabilirsiniz. Bu yüzden kat kat kıyafet giydirmekten vazgeçin. Dışarı çıkarken muhakkak eldiven ve atkı takın. Birçok cok yere temas ettiği halde temiz gibi görünse de sürekli olarak yıkayın.

Gereksiz ilaç tüketiminden vazgeçin

Çocuğunuz hastalandığı takdirde hemen antibiyotiklere başvurmayın. Eğer ağrısı ve ateşi varsa ateş düşürücü ilaç ve ağrı kesiciler kullanın. Sürekli antibiyotik kullanımı vücut sisteminde bağışıklık gücünü azaltır. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın. Gerekli yaşlarda yapılması gereken aşıları yaptırın.

Bulunduğu odayı havalandırın

Kış aylarında ısınmak için kullanılan elektronik cihazlar havanın nemini alabilir. Kuru ortam yaratabilir. Bu yüzden odanızda açık bir kapta su bırakın. Kaloriferlerin üstüne yerleştirebilirsiniz. Bunun yerine odanın nemini üreten cihazlardan alabilirsiniz. Odanızı sık sık havalandırın.

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin