“Çivisiz cami” 651 yıldır ayakta

1611
Çivisiz cami

Tatil

Candaroğlu Mahmut Bey Camii’nin en büyük özelliği, yapımında hiç çivi kullanılmaması.

Kastamonu’da yer alan ve hiç çivi kullanılmadan ahşaptan inşa edilen cami 651 yıldır ayakta. 1366 yılında inşa edilen caminin dış duvarları moloz taştan, içi ise tamamen hiç çivi kullanılmadan ahşaptan yapılmış. Ahşapların birbirine geçerek tutturulduğu bindirme tekniğiyle yapılan caminin mihrap kısmında ise alçı kullanılmış.

Candaroğlu Mahmut Bey Camii ‘Civisiz Cami’ olarak da bilinen, Türkiye’deki ender örneklerden biri. Kastamonu’ya tatil için gelen yabancı turistler bu eseri muhakkak görmek istiyor. Pek çok yerli turist ise bu küçük camiyi görmeden şehirden ayrılmıyor.

Caminin göz alıcı ve en önemli öğelerinden biri de Ankaralı Nakkaş Mahmut oğlu Abdullah tarafından yapılan kapısı. Türkiye’de çok az örneği bulunan bu kapının orijinali güvenlik nedeniyle Kastamonu Etnografya Müzesi Liva Paşa Konağında bulunurken, orijinali yerine Kastamonu’nun en eski ahşap oymacılık ustalarından Hikmet Değirmencioğlu tarafından yapılan benzeri yerleştirilmiş. UNESCO Dünya Miras Merkezince yapılan değerlendirme sonucunda Kasaba Köyü Mahmutbey Camii 2014 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmeye hak kazandı.

Cami, Anadolu Selçuklu Devleti yıkıldıktan sonra kurulan beyliklerden Candaroğulları Beyliği hükümdarı Emir Mahmut Bey tarafından 1366 yılında yaptırılmış. İlin kuzeybatısında, kente 18 kilometre uzaklıkta Daday ilçe yolu üzerindeki Kasaba Köyü’nde bulunuyor.

çivisiz cami

çivisiz cami

çivisiz cami
Fotoğraflar : www.kastamonukultur.gov.tr

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin