Çeşme’de yangından etkilenen vatandaşlar otellere yerleştirildi

37
çeşme

Tatil

Çeşme’de yangından etkilenen vatandaşlar otellere yerleştirildi

Türkiye’nin turizm merkezlerinden Çeşme’de gece saatlerinde başlayan ve güçlükle kontrol altına alınan yangınının bilançosu netleşmeye başladı. Çeşme’de gece boyunca etkili olan yangına 86 arazöz, 9 dozer, 344 personel müdahale etti.Sabahın ilk saatlerinde onlara havadan 2 uçak ve 8 helikopterler eşlik etti. Bölgedeki 4 site tedbir amaçlı tahliye edilirken, rüzgârın da etkisiyle büyüyen alevler müdahalelerle kontrol altına alındı.

Yangın başından itibaren ekipleri yönlendiren Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, “Maalesef yaklaşık 200 hektarlık bir alan kül oldu. Burası ormanlık bir alan. İçerisinde zeytinlikler de vardı. Bu alan birinci ve ikinci derece arkeolojik sit alanı. İmara açılması gibi bir şey söz konusu bile olamaz” dedi.

Cennet Çeşme’de yangın cehennemi

Başkan Oran, “Yangına müdahale eden herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gerçekten zor bir gece geçirdik. Yangın rüzgârın etkisiyle büyüdü. Cennet Çeşme cehennemi yaşadı. Yaklaşık 200 hektarlık alan yandı. Çok üzgünüz” diye konuştu.

Başkan Oran, yangından etkilenen yaklaşık 300 kişinin belediye şirketine ait Şifne Termal Otele ve Çeşme Turistik Otelciler Birliği’ne (ÇEŞTOB) bağlı otellere yerleştirildiğini belirtti. Tahliye edilen sitelerdeki vatandaşları belediye araçları ile otellere yönlendiren Başkan Oran, “Bu yangında mağdur olan tüm vatandaşlarımızın yanındayız, yaralarını sarmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin