Çeşme’de “Tarladan Sofraya Üretici Pazarı” açıldı

104
Üretici

Tatil

Çeşme’de “Tarladan Sofraya Üretici Pazarı” açıldı

Üreticiyi doğrudan tüketici ile buluşturmayı hedefleyen “Çeşme Üretici Pazarı” kuruldu. 3 Temmuz Cuma günü (bugün) saat 08.00’de Ilıca’da açılan Üretici Pazarı ile İzmir’in dört bir yanından gelen üreticiler, organik ürünlerini Çeşmeliler ile buluşturdu.

Taze meyve ve sebzelerin yanı sıra geleneksel yöntemlerle üretilmiş tarhana, erişte, köy ekmeği, ev salçası, zeytinyağı, doğal bal, pekmez ve birbirinden lezzetli yöresel tatların zenginleştirdiği Çeşme Üretici Pazarı, ziyaretçilerine köylü ve çiftçiden aracısız alışveriş yapma imkânı da sundu.

 “Tarladan Sofraya Projesi” için güzergahlar oluşturuldu

Ayrıca vatandaşların üretici pazarına kolay ulaşabilmesi amacıyla Çeşme Belediyesi resmi internet sayfasında üretici esnafı ve güzergahları oluşturuldu. Tarladan Sofraya Projesi ile sürdürülebilir tarıma devam edildiğini belirten Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Yeryüzündeki cennet Çeşmemizin toprağından bereket fışkırıyor! Çeşme Limonu, Çeşme Kavunu, Beyaz Soğanı ve Çeşme Sakız Enginarı gibi yerel değerlerimizin üretimini destekleyerek, yerli tohumlarımızı koruyacak, gelecek kuşaklara sağlıklı gıdaların ulaşmasını sağlayacağız. Başka bir tarım mümkün diyerek, Kadim buğdayımız Karakılçık buğdayını üreticimize dağıttık, belediyemiz bünyesinde kendi zeytinimizi ve zeytinyağımızı üretmeye başladık. 40 yıl sonra 200 yıllık sakız ağaçlarımızdan ilk sakız hasadını yaptık. Her zaman çiftçimizin ve üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin