Çeşme, sakız üretiminde Sakız Adası’na rakip oluyor

71
Çeşme

Tatil

Çeşme, sakız üretiminde Sakız Adası’na rakip oluyor

200 yıllık Sakız ağaçlarından elde edilen damla sakızını ekonomiye kazandırmak amacıyla kollarını sıvayan Çeşme Belediyesi Yunanistan’ın Sakız Adası’na rakip olmayı hedefliyor.

5 yıl önce 300 olan Sakız ağacı sayısı 20 bini geçti

Çeşme’de 5 yıl önce 300 olan Sakız ağacı sayısı 20 bini geçti. Her ağaçtan yaklaşık 350-500 gram arasında sakız elde ediliyor. Sakızın kilogram fiyatı 1600 TL ile 2000 TL arasında değişiyor. Yılda damla sakızı ihtiyacının 10 ton civarında olduğunu dile getiren Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, bu ihtiyacın büyük bölümü ithalattan karşılandığını söyledi.

“Sakız Adası’nın dünyadaki tekel pozisyonunu yıkmayı hedefliyoruz”

Başkan Oran, 10 yıl sonra ağaçların verimli hale geldiğinde Sakız ihtiyacının çoğunun Çeşme’den karşılanacağını vurgulayarak; “Potansiyelimiz büyük olduğu için, üretim olarak da genç nüfus olduğumuz için damla sakızını yurt dışına çok rahat bir şekilde pazarlayacağımıza inanıyoruz. Sakız Adası’nın dünyadaki tekel pozisyonunu yıkmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Öte yandan sadece Sakız reçinesinin dünya genelinde yaklaşık 20 milyon Euro’luk piyasası olduğuna dikkat çeken uzmanlar Sakız yağının da arasında olduğu türevlerde ağaçlardan elde edilen gelirin 180 milyon Euro’ya ulaştığına dikkat çekiyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin