Çeşme Ilıca Halk Plajı’na “Mavi bayrak” ödülü verildi

34
Çeşme

Tatil

Çeşme Ilıca Halk Plajı’na “Mavi bayrak” ödülü

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen plajlarından biri olan Çeşme Ilıca Halk Plajı, Mavi Bayrak ile taçlandı. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından her yıl düzenlenen Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çeşme Belediyesi ev sahipliğinde Çeşme Ilıca Halk Plajı’nda yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katıldığı törenle Mavi Bayrağa sahip olan Ilıca Plajı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi’nin yürüttüğü çalışmalarla bu sene ilk defa mavi bayraklı olarak hizmet vermeye başlayacak beş halk plajından biri oldu.

2 aya sıkışan turizm sezonu 12 aya uzatılacak

Törende konuşan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, Milli Emlak’tan kiralayarak belediye kuruluşu Çeştur işletmesiyle halkın hizmetine ücretsiz sundukları Ilıca Plajı’nın geçen sene Türkiye’nin en iyi halk plajı seçilmesinden mutluluk duyduğunu söyleyerek şunları ekledi: “Dünya markası Alaçatı’sı, dünyaca ünlü termal kaynakları ile Ilıca ve Şifnesi, binlerce yıllık tarihi geçmişi ile Ildır’ı, Türkiye’nin ilk slow food köyü Germiyan’ı, bereketli toprakları ile Ovacık’ı, eşsiz balık restoranları ile Dalyan’ı, birbirinden güzel plajları ile Çiftlikköy’ü, sımsıcak insanlarıyla Reisdere’si ile her köşesinde benzersiz zenginliklere sahip olan sevdamız Çeşmemizin makus talihini kırmak, 2 aya sıkışan turizm sezonunu 12 aya uzatarak, herkesin yüzünün güldüğü mutlu bir Çeşme yaratmak gayretindeyiz.”

 Hedef dünya birinciliği

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise, Mavi bayrakta dünya birincisi olmak için çalıştıklarını belirterek, “Turizm hem ekonomik hem kamuoyu algısı ve belirlilik noktasında belki de dünyanın en büyük mücadele alanı. Bu mücadelede herkesin kalitesini kabul ettiği standartları yükseltmek ve başarınızı uluslararası olarak belgelemek çok önemli. Mavi bayrak da bu anlamda ciddi bir gösterge. Türkiye olarak 2008 yılında dünya üçüncülüğüne yükseldiğimiz mavi bayrak sayısında 2015 ve 2016’da ikinciliğe kadar çıktık. Mavi bayrakta dünya birincisi olmak istiyoruz” dedi.

çeşme

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin