Araba kullanırken cep telefonunun saatine bakabilir miyim?

4492

Tatil

Sürücüleri yakından ilgilendiren bu kurallara dikkat: „Araç kullanırken cep telefonunun saatine bakabilir miyim?“, „Telefona bakmak için emniyet şeridinde durabilir miyim?“

Araç kullanırken cep telefonu kullanan sürücüler hem kendilerini, hem de trafikteki diǧer sürücüleri tehlikeye atıyorlar. Uzmanlar, cep telefonu ekranına 1 saniye bakmanın bile tehlikeli olduǧuna dikkat çekiyorlar. Yapılan ölçümlere göre saatte 130 kilometre hızla giderken telefonun ekranına beş saniye bakmak, yolu görmeden 180 metre ilerlediǧiniz anlamına geliyor. Saatte 100 kilometre hızla giderken bir saniye ekrana bakarsanız mesafe 27 metre.

Avrupa’da cep telefonu kullanırken yakalanan sürücülere kesilen ceza miktarı ülkeden ülkeye deǧişiyor. Örneǧin Almanya’daki ceza 60 Euro. En yüksek ceza kesen ülkelerden biri de Slovenya: 120 Euro.

Bir çok kişi „Ben telefonlaşmadım, sadece saatine baktım“ diye kendisini savunmaya çalışıyor. Ancak kurallara göre cep telefonun saatine bakmak bile hatalı bir davranış ve cezayı beraberinde getiriyor.

İşin ilginç tarafı, Almanya’daki trafik yasası sürücünün kol saatine bakmasına izin veriyor, ancak aynı işlemi cep telefonunda yapmasına ceza öngörüyor.

Trafikte cep telefonu kullanımı ile ilgili bir çok kural var. Bütün sürücüleri yakından ilgilendiren bazılarına bir göz atalım:

YASAK

Aracın motoru çalışır vaziyetteyken cep telefonu ile yapılan bütün işlemler kurallara aykırı.

Navigasyon hizmetini kullanmak için akıllı cep telefonuna bir bilgi girmek de yasak. Bilgileri aracı çalıştırmadan telefona kaydetmeniz gerekiyor.

Araç kullanırken saatine bakmak için telefonu eline alan sürücüyü para cezası bekliyor.

Telefonunuz çaldıǧında „Reddet“ veya „Kapat“ tuşuna basmak bile kurallara aykırı. Bu durumda da telefonu kullanmış oluyorsunuz.

Otoyolda cep telefonuna bakabilmek için emniyet şeridinde duran sürücüleri çift ceza bekliyor: „Direksiyon başında cep telefonu kullanma“ ve „emniyet şeridini ihlal etme cezası“

İZİN VERİLİYOR

Araç kullanırken çalan telefonu yanınızda oturan yolcuya vermenize izin var. Ancak kurallara göre bunu yaparkan telefona bakmamanız, yani gözünüzün trafikte olması gerekiyor.

Motoru kapalı araçta cep telefonu kullanımı mümkün. Hamm Yüksek Eyalet Mahkemesi, kırmızı ışıkta beklerken motoru „“Start-Stopp“ özelliǧi nedeniyle otomatikmak kapanan ve cep telefonunu kullanan sürücüye ceza kesilemeyeceǧine karar verdi.

YASAL UYARI: Bu haberin ve fotoğrafların yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması durumda yasal işlem başlatılacaktır. Haberin altına link yazarak sayfanızda kullanabilirsiniz (Kaynak/Quelle: www.turizmavrupa.com)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin