Çam sakızının kilosu altınla yarışıyor

312
Çam sakızının

Tatil

Doğada ağaçların üzerinde kendiliğinden oluşan çam sakızının fiyatı duyan herkesi şaşırttı. Daha çok Türkiye’nin güneyinde bulunan  ağaçlardan tek tek toplanarak elde edilen doğal şifa kaynağının kilosu 600 Türk lirasından satılıyor. Kanserden, mide rahatsızlıklarına kadar bir çok hastalığa çare olduğu söylenen çam sakızına Türkiye’nin her yerinden talep var.

Çam sakızının 1 kilosu 600 Türk Lirası

Genelde Türkiye’nin güney bölgelerinde yetişen ağaçların kabuklarında oluşan çam sakızı, kışın donmamak için öz suyunu içine çekiyor. Havaların ısınmasıyla ağaçların çatladığı yerden dışarı sızan çam sakızı toplanarak depolanıyor.  Özellikle kış mevsiminde talebin arttığı çam sakızı son dönemde kilosu 600 Türk Lirası’ndan alıcılarına ulaşıyor. Yerli halkın yüksek uzunluktaki ağaçların üzerine çıkarak tek tek toplandığı çam sakızı doğada az bulunmasından dolayı değerini artıyor.

Birçok hastalığa iyi geldiği düşünülüyor

Ağaçlardan tek tek çıkartılarak elde edilen çam sakızının insan sağlığına pek çok faydası görülüyor. Ve bu sebeple Türkiye’nin her yerinden talep artıyor. Doğal şifa kaynağı olan çam sakızı ağızda çiğnendiğinde oluşan sıvı yutularak mide rahatsızlıklarına iyi gelirken sert yapısından dolayı yüz kaslarının gelişmesi için rehabilitasyon görevi görür. Yapışkan özelliği ile dişleri temizleyerek ağız kokusunun giderilmesine yardımcı oluyor. Toz halindeki çam sakızı yara ve yanıklara sürüldüğü takdirde o bölgenin iyileşmesini sağlıyor.

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin