Çalışanlara dilediği kadar izin veriliyor

1831

Tatil

İnanması pek mümkün değil ancak Fransa’da Evercontact adlı bilgisayar şirketi çalışanlarına gerçekten de sınırsız “yıllık izin” imkanı sunuyor. Yani bir çalışan istediği zaman izine ayrılabiliyor ve işin daha da ilginci istediği kadar uzatabiliyor.

Şirket yetkilileri bu sistemi şöyle açıklıyorlar “Tek bir kuralımız var..O da işlerimizin aksamaması. Bu kurala uyulduğu taktirde hiçbir çalışanımıza karışmıyoruz. Bu sistemi yürürlüğe soktuğumuzdan buyana hiçbir sorun yaşamadık. 15 çalışanımız her seferinde bizi önceden bilgilendirip öyle izine ayrılıyor. Üstelik müşteri memnuniyetimiz de üst seviyede. Teorik olarak bir çalışanın 3 ay izin kullanma hakkı bile var ancak bundan şuana kadar kimse faydalanmadı”.

Avrupa’da yıllık tatil günü sayısı ülkeden ülkeye değişiyor ancak ortalama 30 gün denebilir. Evercontact şirketindeki çalışanların ise yılda en az 60 gün kullandıkları belirtiliyor. Çalışanların bilinçli hareket etmesi ve bu imkanı kötüye kullanmaması, sistemin başarılı bir şekilde devam etmesini sağlıyor.

Siz de böyle bir işyeriniz olsun istemez miydiniz?

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin