Çağın hastalığı kanserden korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

96
Çağın

Tatil

Çağın en yaygın görülen ölümcül hastalıklarından biri kanser. Dünyada sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp hastalıklardan sonra ikinci sırada yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre her yıl dünyada 10 milyona yakın can alıyor. Kanserin sebebi kesin olarak bilinmemekte. Kanserden korunmak için mutlaka yediklerime ve içtiklerimize dikkat etmeliyiz. Sağlık bakanlığı kanserden korunmak için şu beslenme önerilerini sundu.

 • Sağlıklı vücut ağırlığını korunmalı, günlük enerji alımı ve harcanmasını dengelenmeli.
 • Yeterli ve dengeli beslenmeli, öğünlerde 5 besin grubundan yiyeceklerin yer aldığı dengeli menüler hazırlanmalı.
 • Kanser önleyici maddelerden olan sebze meyveler günde en az 5 porsiyon kadar tüketilmeli. Bunun en az 2 porsiyonu yeşil yapraklı sebzeler olmalıdır. Sebzelere soframızda bol yer vermeli, sarımsak, soğan, nane, maydanoz gibi lezzet vericileri yeşil salatalara eklemeliyiz.

Örneğin; 1 porsiyon meyve =1orta boy elma veya 1 orta boy portakal veya 1 büyük boy mandalina  1 porsiyon sebze = 4-5 yemek kaşığı sebze yemeği veya 1 kase salata

 • Lifçe yüksek gıdalar tüketilmelidir. Haftada en az 2 porsiyon kurubaklagil (kurufasulye,nohut, mercimek vb.) tüketilmelidir. Kurubaklagillerin haşlama suları dökülmemelidir. Kabuklu yenilebilen meyveler kabuğuyla birlikte tüketilmeli.
 • Selenyum ve E vitamininden zengin, kanserden koruyucu olan posalı besinlerin ( Tam buğday, kepekli, çavdarlı, yulaflı ekmek, bulgur ve yarma vs.) tüketilmesine özen gösterilmeli.
 • Rafine tahıllar ve saf şeker yerine tam taneli tahıllar tercih edilmelidir. Rafine şekerden gelen enerji günlük enerjinin % 10 u geçmemeli.
 • Tuzlanmış, tütsülenmiş, nitrit ve nitrat ve daha başka kimyasal maddeler eklenerek işlenmiş gıdaların aşırı tüketiminden kaçınılmalı. Günlük tuz alımının 5 gramın üzerine çıkmamasına dikkat edelim.
 • Özellikle yağ içeriği yüksek ve işlenmiş kırmızı et tüketimi sınırlandırılmalıdır. Kırmızı et yerine balık, tavuk, kuru baklagiller tercih edilmeli.
 • Yağ alımının azaltılması için yemekler az yağla pişirilmeli, et yemekleri yağ eklenmeden kendi yağları ile pişirilmeli, kızartma, kavurma gibi pişirme yöntemleri yerine haşlama, ızgara, fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Doğrudan açık ateş üzeri tutulmamalı, en az 10-15 cm uzaktan pişirilmelidir. Barbekülerde odun kömürünün kullanılması ve ısı kaynağı üzerine yağ damlamasını önleyen özel grillerin yapılması kanserojenik madde oluşumunu azaltabilir.
 • Özellikle sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalı.
 • Düzenli olarak yürüyüşler ve spor yapılmalı.

Kaynak: hsgm.saglik.gov.tr

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin