Büyük şok: Almanya’daki Türk düğünü sonrası 33 kişi virüse yakalandı

1194
Türk

Tatil

Büyük şok: Almanya’daki Türk düğünü sonrası 33 kişi virüse yakalandı

Koronavirüs vakalarının hızla arttığı Almanya’da Ağustos başında yapılan bir düğün sonrası çok sayıda kişinin virüse yakalandığı ve düğüne katılan herkesin karantina altına alındığı ortaya çıkmıştı. Frankfurt yakınlarındaki Kelsterbach’taki düğün ve sonrasında yaşananlar bölgede büyük paniğe neden oldu. Bir Türk düğünü olduğu anlaşılan etkinlikte şu ana kadar en az 33 kişide virüs tespit edildi. En az 300 kişi de karantina altında.

Gelin ve ailesi virüse yakalandı

Basında yer alan bilgilere göre ilk olarak 7 Ağustos’ta kına gecesi yapıldı. Daha sonra 14 Ağustos’ta da düğün gerçekleşti. Düğüne katılanların çoğu Mörfelden Walldorf’tan. Düğünün kendisi ise yakındaki Kelsterbach’ta gerçekleşti. Verilen bilgiye göre virüs tespit edilen kişilerin başında gelin ve yakın ailesi geliyor. Düğün öncesi bazı davetlilerin bölgedeki camiye de gittiği yer alan haberler arasında. Yetkililer, virüsün daha fazla bulaşmaması için hem davetlilerin hepsini, hem de bunların temasta oldukları kişileri karantina altına aldılar.

Öğretmen de katıldı

İşin asıl korkutucu tarafı ise virüsün yayılma hızı. Düğünde virüsün 1 kişiden yayıldığı tahmin ediliyor. Kısa sürede en az 33 kişiye bulaşırken, düğüne katılan bir öğretmen nedeniyle bölgedeki okul ve çocuk yuvalarına da sıçradı. Olay nedeniyle Mörfelden Walldorf’taki Bertha von Suttner Okulu’nda iki sınıf hala karantina altına tutuluyor. Düğüne katılmak için Hessen dışından da akraba ve davetlilerin geldiği ve bu kişilerin tehlike geçene kadar burada karantinada beklemek zorunda kaldığı açıklandı.

Herkes bu soruyu soruyor

Çok sayıda vatandaşımızın yaşadığı Mörfelden Walldorf ve komşu köy ve kasabalarda ise bir panik havası var. Herkes birbirine “Sen de bu düğüne katıldın mı?” diye soruyor. Yetkililer, yaşanan olay nedeniyle halk arasında da bir çok kişinin test merkezlerine akın ettiğini ve kendisini test ettirdiğini belirtiyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin