Bursa’daki müzeler dünyaya açıldı

21
Bursa

Tatil

Bursa’daki müzeler dünyaya açıldı

Geçen yıl 1 milyondan fazla yerli ve yabancı ziyaretçi tarafından gezilen Bursa Büyükşehir Belediyesi müzelerinden 6’sı sanal ortama taşındı. Tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında Bursa’ya kazandırılan, kentin tarihi ve kültürel hafızasını oluşturan müzeler sanal ortamda kapılarını açtı. Koronavirüs salgını sürecinde vatandaşların müzeleri gönül rahatlığıyla gezmesini amaçlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı; Bursa Kent Müzesi, Hünkar Köşkü Müzesi, Enerji Müzesi, Göç Tarihi Müzesi, Kuran ve El Yazmaları Müzesi ile Tekstil Sanayi Müzesini dijital ortama taşıdı.

Müzeler BursaCepte uygulamasından da gezilebilecek

Müzelerde çekimler tamamlandıktan sonra 3 boyutlu olarak dijital ortama aktarıldı. Bu sayede vatandaşlar evlerinden veya bulundukları yerlerden www.bursa.bel.tr/sanalmuze adresi ve BursaCepte mobil uygulamasından müzeleri gezebilme, müzedeki resimler ve materyaller hakkında bilgi  alabilme imkanına kavuştu. Yapılan çalışma ile Bursa’nın müzeleri aynı zamanda dünyanın herhangi bir noktasından da gezilebilecek.

Salgın döneminde evde kalan, kalabalık ortamlardan uzak duranlara müzeleri sanal ortamda gezdirme imkanı sunan Belediye, zaman içinde kentin tarihi değerlerini de bu yolla gezintiye açmayı planlıyor.

(BY)

Bursa

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin