Bursa: Tarihi Zindan Kapısı harabe olmaktan kurtarılıyor

1508
Zindan

Tatil

Bursa surlarının en önemli kapılarından olan Zindan Kapı’nın restorasyonunda gün sayılıyor.

Bursa’nın tarihi değerine değer katan ve köklü kültürel mirasını geleceğe taşıyan çalışmalar kapsamında, Bursa surlarının en önemli kapılarından olan Zindan Kapı’nın restorasyon çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor.

Restorasyonunun ardından Zindan Kapı’nın orijinal haline kavuşacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe “Bursa’da yapılan çalışmalarla sadece Cumhuriyet’in ilk dönemi ve Osmanlı dönemi değil, Bitinya döneminin surları ve diğer eserler de birer birer ayağa kalkıyor. Arkeolojik döneme kadar tüm medeniyetlerin izleri ortaya çıkıyor’’ dedi.

Başkan Altepe, yaklaşık 2500 yıla dayanan tarihiyle Bitinya dönemi surlarının bulunduğu bölgede yapılan çalışmaları anlatarak, “Bu bölge Bursa’nın da ilk yerleşim bölgesidir, Orhan Gazi’nin Bursa’yı fethettiği Sur İçi bölgesindeki surların yeni baştan yapılması ve tarihi izlerin oluşturulması konusunda Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Yaklaşık 4 bin metreyi bulan, şehri çevreleyen surlar ve kapılarımız burada. İlk olarak Saltanat kapıdan ana hisar kapımızdan çalışmalarımızı başlatmıştık. Sonra Fetih Kapı, Yerkapı, ardından Tahtakale Yokuş Cadde Kapısı ve Kaplıca Kapı ile birlikte şimdi de Zindan Kapı’da çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

 

Kaynak: www.bursa.bel.tr

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin