Bursa: 3.500 kişi ile dünya rekoru kırılacak

1519
Bursa

Tatil

Bursa Bilim Şenliği bu yıl, 3 bin 500 kişinin aynı anda yapacağı bilimsel atölye çalışması ile yeni bir dünya rekoru kırmayı hedefliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Türk Havayollarının isim sponsorluğunda  BEBKA, TÜRKSAT, Bursa Teknik Üniversitesi, HAVELSAN, ROKETSAN, TAI-TUSAŞ, LİMAK Enerji, Akınsoft ve daha birçok marka kurum ve kuruluşun destek verdiği Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Türk Hava Yolları 6. Bursa Bilim Şenliği, 4-5-6-7 Mayıs tarihlerinde TÜYAP Fuar alanında yapılacak.

Bilim şenliği basın toplantısında konuşan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, uluslararası bir etkinlik olmamasına rağmen bu yıl da yurt dışından büyük bir ilgi olduğunu, Çin, Fransa, Hollanda, Moldova, İngiltere, Kanada, İtalya ve Polonya’dan gelecek ekiplerin atölye çalışmalarına katılacağını söyledi.

Bursa’da bilimi 7’den 70’e herkese sevdirmek, çocuklara eğlenerek öğrenme imkânı sağlayacak bir platform sağlamak amacıyla 6 yıl önce 10 bin ziyaretçi hedefiyle yola çıkıp, ilk yılında 50 bin ziyaretçiye ulaşan Bursa Bilim Şenliği, aradan geçen 6 yılda Dünya’nın en büyük bilim şenliklerinden biri haline geldi.

BTM Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, ‘Enerji verimliliği’ ana temasıyla düzenlenen şenlikte bu yıl 100 binin üzerinde atölye çalışması gerçekleştirmeyi hedeflediklerini hatırlattı. Olumsuz hava koşullarından etkilenmemek amacıyla şenliğin bu yıl TÜYAP Fuar alanına alındığını kaydeden Bakan, bu yılki en büyük hedeflerinin ise dünya rekoru kırmak olduğunu belirtti. Konuyla ilgili olarak Guinness’e yaptıkları başvurunun kabul edildiğini dile getiren Bakan, “Şenlikte aynı anda 3 bin 500 kişinin yapacağı atölye çalışması ile bu rekoru kıracağız. Rekor şuan da 2 bin 900 kişi ile Avustralya’ya ait. Geçtiğimiz yıl yapılan toplam 72 bin 882 atölye çalışmasını düşündüğümüzde bu rekoru çok rahat kıracağımızı düşünüyorum” dedi.

Şenlik kapsamında düzenlenen ödüllü proje yarışması hakkında da bilgi veren Bakan, geçen yıl kategori sınırlaması olmayan yarışmaya 1366 proje başvurusunun yapıldığını, bu yıl ise kapsamı dar tutup sadece ‘enerji verimliliği’ alanında yarışma düzenlemelerine rağmen 1120 başvuru yapıldığını, bunun da ülke çapında yeni bir rekor olduğuna dikkat çekti.

Yine şenlik kapsamında farklı okullarda öğrenim gören 6 bin öğrencinin katılımıyla dev bir mangala turnuvası düzenlenecek.

Bursa
Foto: www.bursa.bel.tr

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin