“Bunu Türkiye hastaneleri yapsa ne olur?” yorumlu yazıya kanmayın!

300
Hastane

Tatil

Koronavirüs ile ilgili sosyal medyada o kadar çok bilgi dolaşıyor ki, insanlar hangisine inanması, hangisine inanmaması gerektiğine karar veremiyor. Bu konuda son günlerde sık sık karşımıza çıkan bir yazıya dikkat çekmek istiyoruz.  “Alman sağlık sisteminin düştüğü kötü duruma bakın” veya “Bunu Türkiye hastaneleri yapsa ne olur?” gibi yorumlarla sosyal medyada paylaşılan belgede, Almanya’daki hastanelerin koronavirüs taşıyan hastalara bir belge imzalattığı iddia ediliyor. İddiaya göre hastane bu sayede hastalığı örtbas ediyor ve hasta öldüğünde herhangi bir sorumluluk üstlenmiyor.

Paylaşımlarda şunlar yazıyor: “Hastalığımın ismine başka bir isim verebilirsiniz, hayati bir konuda beni kurtarmanıza gerek yoktur, bütün haklarımdan feragat ediyorum” şeklinde bir yazı. Böylece hastahaneler suçu size yükleyerek sorumluluktan kurtulmaya çalışıyorlar.”

BELGE SAHTE

Alman hastanelerinde kimseye böyle bir belge imzalatılmıyor. Bu belge sahte. Konuyu araştırdığımızda aslında bunun espri amaçlı hazırlanan ve sosyal medyada paylaşılan bir yazı olduğunu görüyoruz. Yazıyı hazırlayan kişi, bazı insanların Koronavirüs tehlikesini ciddiye almadığını, hatta dalga geçtiğini, “bana bir şey olmaz” gibi yorumlarda bulunmasını eleştiriyor. Bu nedenle de “Madem sana bir şey olmaz, o zaman bu belgeyi imzala ve her türlü sağlık hizmetlerinden vazgeç de görelim” diye ortaya esprili bir yazı bırakıyor. Daha sonra bu yazıyı paylaşanlar üstünde yazılanları sildikleri için de olayın aslı anlaşılmıyor.

Eğer bu tarz yazılar görürseniz hemen kanmayın, itibar etmeyin.

belge

 

(A)

 

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin