Bulgaristan’da vinyet soygunu bitecek mi?

5302
Bulgaristan

Tatil

Bulgaristan’da otoyol vinyet pulları artık sadece sınır kapılarında satılacak. Peki bu uygulama ile vinyet soygunu sona erecek mi? Detaylar haberde…

Sılayolu’nda bu yıl yine yeni bir manzara ile karşılaşacaksınız. Türkiye’ye karayolundan Bulgaristan üzeri seyahat edenler artık otoyol vinyet pullarını benzincilerde değil, sınır kapılarında alacaklar. Otoyol ücretleri karşılığı alınan ve aracın camına yapıştırılan vinyet pulları ile ilgili uygulamaya başlandı bile. Dün konuyu sayfamızdan duyurduk ve okurlarımızdan farklı yorumlar aldık. Bugün burda bunları değerlendirmek istiyoruz.

Hatırlanacağı gibi geçmişte Bulgar benzin istasyonlarında satılan vinyetlerle ilgili çok sayıda sorunlar yaşanmıştı. Vinyetler zaman zaman ya olduğundan daha pahalıya satılıyordu (Yani satış elemanı fazladan aldığı parayı kendi cebine koyuyor), ya para üstü hatalı (yani eksik) veriliyordu. Bir başka sorun ise özellikle yaz aylarında oluşan bekleme kuyruklarıydı. Bulgar yetkililer herhalde şikayetlerin artmasıyla harekete geçtiler ve satışın artık sadece gümrük kapılarından olacağını bildirdiler. Peki bu yenilik yukarıda saydığımız sorunları gerçekten de ortadan kaldıracak mı?

Okurlarımızın yaptığı yorumlara bakılırsa bu yenilik belkide eskiyi bile aratacak. Sürücülerin çoğu artık sınırdaki görevlilerin bu satışları kötüye kullanabileceğini düşünüyor. Yani yine fazla ücret istenebilir, para üstü hatalı verilebilir. Ayrıca zaten çok yavaş çalışan Bulgar görevliler nedeniyle bir de vinyet kuyrukları oluşabilir. Yani genel görüşe göre mevcut sorunda pek bir değişiklik olmayacak.

Anlaşılan bu yıl Bulgaristan’dan yolculuk yapan sürücüler yine vinyet çilesi çekecek.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin