Bulgaristan’da trafik cezasını nereye yatırabilirim?

11 Haz. 2019
1125 Görüntülenme
Bulgaristan
© www.turizmavrupa.com

Türkiye’ye yolculuk yaparken Bulgaristan’dan geçenler, hız ihlali yapmamaya özen göstermeliler. Trafik kurallarına uymayanlar ceza aldıkları halde yolda gereksiz yere zaman kaybedebilirler.

Peki trafik cezası kesilen sürücü Bulgaristan’da nerede ödeyebilir?

Sofya’daki Türk Büyükelçiliği konu ile ilgili şu bilgileri veriyor: „Otoyollarda beyaz renkli ve üzerinde bağlı oldukları bölge numaraları bulunan araçlı polisler ve üzerinde “BGTOLL” yazılı Karayolu Ajansı’nın yol ücretlerini denetleyen araçların dışındakilerin cezai işlem yapmaya yetkisi yoktur.  Bulgaristan’da trafik cezaları Bulgar ulusal para birimi Leva olarak kesilmektedir. Euro veya başka para birimi üzerinden ceza uygulanmamaktadır. Trafik polislerinin ceza için para tahsilatı yapma yetkileri bulunmamaktadır. Trafik cezaları ülkeden çıkarken sınır kapılarında, bölge Trafik Şube İstasyonlarında (KAT) veya Yollar Ajansı Sofya Oborişte Ofisinin fişlerinin üzerinde belirtilen hesaba transfer edilerek ödenebilmektedir.

Sınır kapılarında geçiş güvenliği konusunda Türkçe, İngilizce ve Almanca broşürler dağıtılmaktadır. Sınır kapılarında şikâyet telefonlarını gösteren panolar mevcut olup ayrıca şikayetlerin yazılı olarak iletilebileceği posta kutuları bulunmaktadır.“

(A)

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir