Bulgaristan’da rüşvetçi memurlara operasyon: Sonuç değişmiyor!

5467
Bulgaristan

Tatil

Her yıl yüzbinlerce vatandaşımızın geçiş yaptığı Kapıkule’nin karşısındaki Kapitan Andreevo sınır kapısında önceki gün yine rüşvet operasyonu düzenlendi. Sürücülerden para alan memurlar bakın nasıl yakalandı.

Avrupa’da yolsuzluk konusunda belki de en sık gündeme gelen ülke Bulgaristan. Her yıl yüzbinlerce vatandaşımızın Türkiye’ye yolculuk yaparken ve dönüşte geçiş yaptığı ülke sürekli rüşvet isteyen memurlarla gündeme geliyor. Özellikle Kapıkule karşısındaki Kapitan Andreevo sınır kapısında görevli memurlar hakkında hep şikayet var. Türkiye’ye yolculuk yapan sürücüler “5 veya 10 Euro almadan pasaport/kimlik kontrolü yapmıyorlar. Para vermeyince de kasıtlı bekletiyorlar” diye şikayette bulunuyorlar. Daha önce bu sınır kapısına defalarda operasyon düzenlendi ve rüşvet aldığı tespit edilen memurlar görevden uzaklaştırıldı. Ancak durum yine değişmedi.

Yeni gelen memurların da bu çirkin adeti devam ettirmesi üzerine önceki gün Kapitan Andreevo’da yeni bir yolsuzluk operasyonu düzenlendi. Önceden işaretlenen paraları aldığı tespit edilen 4 memur gözaltına alındı. Bulgar İçişleri Bakanlığının denetlediği bu operasyon nedeniyle Bulgar sınır kapısında saatlerce işlem yapılamadı ve uzun araç kuyrukları oluştu. Otobüs şirketlerinden gelen şikayet üzerine harekete geçen Bulgar yetkililer, şimdilik rüşvetçi çalışanlarını bu bölgeden uzaklaştırdılar.

Sılayolu’na çıkan sürücüler uzun zamandır Bulgar memurların bu tutumundan şikayetçiler. Ancak e yazık ki ardı ardına operasyonlar da düzenlense birşey değişmiyor. Yeni gelen memurlar da rüşvet istemeye devam ediyorlar. Bulgaristan’ın bu sorunu tamamiyle ortadan kaldırması için daha köklü bir çözüme ihtiyacı var.

1 YORUM

  1. Evet bende verdim resmen bendende istediler 3 karton sigara almistim 3 büyük olarak 6 kişiydik bize 3 paket serbest dedi memur resmen çorba parası istedi bir kağıdın içine koy ver dedi. Ikincisi ise yolsaki polisler uydurma bir ceza ile bana 200 eur ceza yazacam dedi. Pazarlik yaparak 70 rüşvet verdim 20 eur verdim kabul etmedi. Çocugum hastaydı ve bir an berline gitmeliydim. Benimle resmen polis pazarlik yapti. En sonunda 70 eur verdim birakti kagitlarimi verdi.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin