Bulgaristan Türkiye’den gelenlerle ilgili yeni karar aldı

1560
Bulgaristan
Foto: Mustafa Koyuncu

Tatil

Bulgaristan Türkiye’den gelenlerle ilgili yeni karar aldı

Karayoluyla seyahat edenlerin en çok zaman kaybettiği sınır kapılarından olan Bulgaristan ile Türkiye arasındakı Kapıkule ve Kapitan Andreevo’da geçtiğimiz haftalarda izin sezonu olmamasına rağmen uzun araç kuyrukları olmuştu. Bunun sebebi Bulgaristan’ın Türkiye’den gelenlere 14 gün karantina uygulamasını kaldırması oldu. 1 Eylül’den önce karantina zorunluluğu olduğu için Bulgar turistler Türkiye’ye geçmiyorlardı. Bu zorunluluk kalkınca binlerce kişi Edirne’ye alışverişe gitmek için Kapıkule’ye akın etti. Durum böyle olunca da sınır geçişlerinde yoğunluk yaşandı.

Bulgaristan karantina uygulamayacak

Bulgaristan’ın karantina kararının sadece 1 ay süreceği ve Ekim ayı ile birlikte yeniden karantina uygulanacağı tahmin ediliyordu. Ancak Bulgar yetkililer süreyi uzattılar. AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba’nın yaptığı açıklamaya göre Bulgar tarafı Türkiye’den dönenlere PCR testi ve karantina uygulamayacak. Bu sayede yine binlerce turist Türkiye’ye gelecek ve Edirne esnafının yüzü gülecek.

Yoğunluk olabilir

Sayıları azalsa da hala Avrupa’dan Türkiye’ye karayoluyla seyahat eden gurbetçiler var. Özellikle emekli vatandaşlar ve önümüzdeki hafta Almanya’da başlayacak olan son bahar okul tatilinden faydalanmak isteyenler Türkiye’nin yolunu tutacaklar. Bunlara Bulgar turistlerin de eklenmesiyle Kapıkule’de yine araç kuyrukları oluşabilir.

Hafta sonları daha yoğun oluyor

Geçtiğimiz yıllarda da görüldüğü gibi Türkiye ile Bulgaristan arasındaki sınır bölgesinde genellikle hafta sonları yoğunluk oluyor ve sürücüler zaman kaybediyor. Bundan etkilenmek istemeyen sürücülerin bu bölgeden hafta sonu yerine hafta içi geçmesinde fayda var. İkinci seçenek ise alternatif sınır kapılarına yönelmek. Örneğin yakındaki Hamzabeyli’yi kullanan sürücüler Kapıkule’ye göre daha az zaman kaybediyorlar.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin