Bulgaristan sınır kapısı yine korkutuyor

11968
Bulgaristan

Tatil

Kapıkule’nin karşısındaki Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’ndan bu yıl tatil sezonu öncesi bile “Kuyruk, arıza, bekleme süresi” haberleri geliyor. Anlaşılan Bulgaristan tarafında bir düzelme yok.

Türkiye’ye arabayla gideceklerin en çok sıkıntı çektiği ülke olan Bulgaristan‘dan hep iyi haberler gelmesini bekliyoruz. Ancak ana tatil sezonu dışında olmasına rağmen özellikle sınır kapısı Kapitan Andreevo’dan hep olumsuz haberler alıyoruz. Kapıkule’nin karşısında bulunan sınır kapısı son aylarda meydana gelen sistem arızaları ve bu nedenle oluşan uzun araç kuyrukları ile gündeme geliyor. Gümrük işlemlerinin yapıldığı sistemin zaman zaman çökmesi nedeniyle bekleme süreleri oluşuyor. En son geçtiğimiz hafta böyle bir olay yaşandı ve kilometrelerce uzunluğunda TIR kuyruğu oluştu. Benzer bir arızanın binlerce aracın geçiş yaptığı yaz aylarında meydana gelmesi sürücüler açısından oldukça sıkıntılı oluyor.

Bulgaristan rüşvete dur dedi

Kapitan Andreevo’da devam eden bir başka sorun ise gümrük personeli ile ilgili. Bilindiği gibi son iki yıl içinde düzenlenen operasyonlarda rüşvet ve yolsuzluk skandallarına karışan bir çok gümrük çalışanı görevden uzaklaştırıldı. Yerine yeteri sayıda personel bulunamadı. Bundan dolayı da sınır kapısı tam kapasite çalışamıyor. Bulgar yetkililer sorunu gidermeye çalışıyorlar. Bunun sonucunu önümüzdeki aylarda göreceğiz.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin