Bulgaristan otoyol ücretlerine zam yapacak mı?

1215

Tatil

Elektronik otoyol ücreti sistemine geçmeye hazırlanan Bulgaristan’da “zam olsun mu olmasın mı” konusu görüşülüyor…Karar yakında çıkacak.

Bulgar14
www.turizmavrupa.com

Yaz aylarında yüzbinlerce vatandaşımızın aracıyla transit geçiş yaptığı Bulgaristan otoyol ücret sistemini değiştirmeye hazırlanıyor. Şuana kadar kullanılan vinyet pulu yapıştırma yerine elektronik ödeme sistemine geçilecek. Bunun için planlanan tarih 2017. İlk etapta ağır taşıtlar için uygulanacak olan sistem daha sonra normal araçlar için de geçerli olacak.

Bulgar yetkililer, yeni sistem ile birlikte otoyol ücretlerine zam yapılıp yapılmayacağını da tartışıyorlar. Sonuçta ülkede çok sayıda otoyol çalışması devam ediyor. Mevcut yolların bakım ve onarım çalışmaları için yeni maddi kaynaklara ihtiyaç var. Bazı politikacılar bu nedenle zam yapılmasından yana. Bulgar basınına konuşan
Bölge Bakanı Lilyana Pavlova, yeni sistemde geride bırakılan kilometreye göre hesaplama yapılacağını bildirdi. Pavlova’ya göre fiyatlarda bir artış olmayacak. Ancak son karar için Dünya Bankası’nın analiz sonuçlarını beklemek gerekecek. Uzmanlar ekim ayı sonunda maddi durum ile ilgili kesin sonucu açıklayacaklar. Bulgar hükümeti ise elde edilen sonuç doğrultusunda zam olup olmayacağını açıklayacak.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin