Bulgaristan dezenfekte parasından ne kadar kazanıyor?

14986
Bulgaristan

Tatil

Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan’ın Türkiye’den gelen araçlardan 3’er Euro dezenfekte parası alarak izin sezonunda kaç para kazandığını biliyor musunuz?

Geçtiğimiz yıl izinlerini tamamlayıp Avrupa’da yaşadığı ülkeye geri dönen vatandaşların en çok tepkisini çeken ülke şüphesiz Bulgaristan oldu. Kapıkule’nin karşısındaki Kapitan Andreevo gümrük kapısında işlemler yavaş yapıldığı için saatlerce beklemek zorunda kalan Avrupalı vatandaşlar, bir de kendilerinden 3 Euro’luk dezenfekte parası alınmasına haklı olarak öfkeleniyorlar.

Peki bu dezenfekte parası nedir ve niye alınır? Resmi açıklamaya göre “Bulaşıcı şarbon hastalığından korunmak için”. Yani Bulgaristan bu hastalığın yayılmasını engellenmek istiyor ve bu nedenle Türkiye’den gelen araçları ilaçlı suyla “Temizliyor”.

Peki araçlar gerçekten de ilaçlı suyla mı dezenfekte ediliyor, yoksa araçlara musluk suyu mu fışkırtılıyor? Dezenfekte alanındaki hortumların musluğa bağlı olduğunu iddia edenler var. Bunun doğru olup olmadığı bilinmez ancak kafa karıştırdığı kesin.

Olayın bir de ekonomik boyutuna bakalım:

Son yıllarda Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında Türkiye’den Bulgaristan’a geçiş yapan araç sayılarına bakıldığında ortalama 300.000 araç sonucunu elde ediyoruz. Yani 300.000 araç için 3’er Euro dezenfekte ücreti alınmış.

Bu sayıdan yola çıkarsak bu yıl dezenfekte parasından Bulgaristan’ın kasasına giren toplam miktar yılda en az 1 milyon Euro’yu buluyor. Tabiki Bulgarlar’ın büyük araçlardan 20’şer Leva, yani yaklaşık 10’ar Euro aldığını da unutmamak gerekir.

Bu arada „Araçların dezenfekte edilmesi“ Avrupa’da bir tek Bulgaristan’da yaygın olarak uygulanıyor.

Bakalım bu saçmalığa kim, ne zaman dur diyecek?

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin